בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 9966 -  ביצים ותרנגולת תאריך: 19/12/2018
תחומי דעת:  ביולוגיה  
1) מדוע תרנגולת מטילה ביצה כל יום ועופות אחרים רק בתקופת הקינון? 2)באיזה צד השחלה וצינור הביצים מנוון אצל תרנגולת והאם זה נכון לכלל העופות? 3)מדוע מומלץ לשים במקרר את הביצים שהחלק הרחב( כיס האויר למעלה) הטענה שכך נשמרת טריות הביצה. האם הטיעון נכון ואם כן מה ההסבר? 4) מדוע הביצה לפני ההטלה מסתובבת כשהחלק הרחב כלפי חוץ. מה הסבר הפיסיולוגי?
תשובה מאת: ד"ר ישראל רוזנבוים
   

שלום רב,

אכן שאלות יפות.

  1. תרנגולת מטילה כמעט כל יום (מטילה טובה מטילה כ 340 ביצים בשנה). הסיבה הראשונית היא כמובן בחירת בעל חיים שנוהג להטיל כמות גדולה של ביצים לפני שהוא מחליט לדגור, עוף הבית פותח מתרנגול הג'ונגל שחי עד היום באזור ויאטנם. מעבר לבסיס הזה העוף עבר טיפוח קדום לקרבות (המעניין שזה היה באזור הים התיכון) טיפוח לעצבנות שדחף גם רמת חילוף חומרים גבוהה שהתבטאה בהטלה מוגברת. על כל זה קיים המושג שנקרא "הטלת מילואים" מושג שקיים בחלק ממיני העופות שאם אוספים את הביצה מהקן הנקבה מטילה ביצה נוספת, זה בדיוק מה שנעשה במשק המסחרי כאשר אנחנו אוספים את הביצים. אגב, לשיטה זו שימוש גם בתוכים שכתוצאה מכך מטילים עוד ביצים שנשלחות להדגרה מלאכותית. על כל זה בתרנגולות צריך להדגיש את הטיפוח הגנטי שנעשה לאורך כל השנים להטלה מרובה סדר גודל שיפור של ביצה וחצי לשנה, ושיפורי ממשק סביבתי, תזונתי ווטרינארי שבעצם הופכים את עונת הרבייה לפרק זמן ארוך ולא קצר כמו בטבע. הבהרה נוספת היא שבטבע עונת רבייה נקבעת בעיקר על ידי אורך יום וזמינות מזון, שני תחומים שבגידול חקלאי מטופלים על ידי מתן הארת יום ארוך המשרה רבייה וע"י זמינות מזון איכותי כל הזמן.
  2. השחלה וצינור ההטלה הימניים מתנוונים בשלב העוברי, כך שהנקבה בועת עם מערכת שמאלית בלבד. ישנם מיני עופות שבהם מוצאים מערכת כפולה באחוזים בודדים של פרטים כמו בדרורים. לעיתים נדירות (אני ראיתי את זה פעמיים בחיי) מוצאים את זה בתרנגולת, אולם המערכת הימנית לא פעילה.
  3. אינני מכיר שום המלצה בנושא. הסיבה המרכזית היא נוחות אריזה היסטורית, כך אספו ביצים מאז המצאת תבניות הקרטון. לטענת משווק ביצים ידוע חוד הביצה קשיח יותר מהקוד באריזה ולכן זה אמור להקטין שבר. לטענה זו אין סימוכין מדעיים.
  4. על פי הספרות המדעית כ 40% מהביצים מסתובבות לקראת ההטלה כך שקוד הביצה יוצא ראשון החוצה. שאר ה 60% לא מסתובבות ויוצאות עם החוד קדימה. אני מצטט מתוך הספרות בתרגום לעברית הסיבות או היתרונות שבסיבוב הביצה לא ידועות ולא נמצא שום קשר בין אופן ההטלה (חוד או קוד) למאפייני הטלה נוספים. (רעיון נהדר לעבודת מחקר).

שמחתי לעזור

ד"ר ישראל רוזנבוים
ראש המחלקה למדעי בעלי חיים/עופות
האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
1 ביצים ותרנגולת
מאת: מוטי ליברבוים     23/12/2018


שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up