בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 9835 - שאלה בנושא אבולוציה וברירה טבעית - מבנה הלסת תאריך: 12/9/2018
תחומי דעת:  ביולוגיה  , רפואה  
שלום. קראתי שהסיבה לכך שהרבה אנשים בשנים האחרונות צריכים לעקור שיני בינה היא כי מבנה הלסת נהיה צר יותר וכך יש פחות מקום לשיניים אלו לצמוח. רציתי לשאול, מה הוא היתרון ההישרדותי שיש בלסת יותר קטנה? כמו כן, האם על פי חוקי האבולוציה, לכאורה בעוד מאות ואלפי שנים כבר לא אמורים להיות אנשים עם שיני בינה המועדות לעקירה מאחר שבמהלך ההיסטוריה אנשים כאלה לא שרדו את הברירה הטבעית? (כתוצאה מזיהומים בשן, לדוגמה) אגב, מזל שאנחנו חיים בתקופה שהכלל הזה כבר לא פועל :-) וגם כאן עולה שאלה, איך הטכנולוגיה וההתקדמות ברפואה משנים את החוקיות של האבולוציה. תודה!
תשובה מאת:  מרינה פיירמן
   

הקטנת גודל השן והלסת היא אחת ממגמות רבות המאפיינות את האבולוציה של האדם. היא מיוחסת בדרך כלל לירידה בלחצים הסלקטיביים לטובת שיניים ולסתות גדולות. ירידה הזאת מיוחסת:

 1) לשינוי בתזונה בעקבות שינויי האקלים,

2) לשימוש בכלים ובאש.

 כל זה השפיע ישירות על תפקוד של השיניים, וגם בעקיפין, על ידי מתן אפשרות בחירה רחבה יותר של מזון (כולל בשר שעשיר בחלבונים). מגמה זו היתה בעיצומה של הפלייסטוקן התיכון (כלי אבן מופיעים החל מלפני 3.3 מליון שנה). היא הואצה על ידי אימוץ השימוש באש (שימוש באש - מלפני מיליון שנה, שליטת אש המבוקרת  - מלפני חצי מיליון שנה). עם שימוש בכלים לחיתוך ולשיוף ועם שימוש באש לבישול ירד הצורך בלסתות חזקות, שיניים גדולות ושרירים חזקים.

חשוב לציין גורמים הנוספים להפחתה נוספת שחלה עקב שינוי בתזונה: מהפכה הניאוליתית (ביות צמחים ובעלי חיים, מעבר לחקלאות לפני כ-10 אלפי שנים) ומהפכה תעשייתיות (לפני 150 שנה).

נא לזכור ששיניים, לסתות ושרירים הם שלושה מרכיבים  שונים של מערכת הלעיסה ולכל אחד מהם יש חוקי גדילה והתפתחות משלו. עם הזמן נוצרה בעיה של חוסר התאמה בין אורך הלסת לגודל השן. במילים אחרות, זה לא שהשיניים שלנו הן גדולות מדי, אלא שהעצם בלסת קטנה מדי בכדי להכיל אותם. אחד הגורמים לכך שהלסתות שלנו הן "לא מספיק מפותחות" הוא צריכת מזון מעובד ורך שלא מספק את הלחצים הנדרשים על מנת לעורר גדילה נורמאלית של הלסת במהלך הילדות. כתוצאה, אין מספיק מקום לצמיחה נורמאלית של השיניים ונוצרת צפיפות יתר בין השיניים ו/או אין מספיק מקום לשיניים האחוריות, ובמיוחד לשיני בינה. תופעה זו שכיחה לעתים קרובות בימינו. כ-35% מהאנשים נולדים ללא שן בינה אחת לפחות. מעניין לציין כי מגמה זו אינה יחודית לשיני בינה בלבד אלא קיימת (בשכיחות נמוכה יותר) גם בשיניים אחרות כגון חותכות עליונות.  

ישנן גישות שונות לטיפול רפואי בנושא זה, כולל הסרת שיני בינה על מנת למנוע סיבוכים רפואיים בעתיד (שנפוצה למשל בארה"ב, אבל הופסקה באנגליה). לאחרונה ישנה מגמה ברורה בקרב רופאי שיניים לשמור על כל שן ושן. במקביל קיימת גישה שנועדה להרחיב את קשתות השיניים וכך להגדיל את נפח העצם של הלסתות, כך שיתאימו לגודל השיניים.

בעולם המודרני עם הרפואה המתקדמת, אכן אין יתרון או חסרון השרדותי לאדם עם חוסר מולד של שיני בינה או חוסר מולד של שן אחרת. המגמה של ירידה במספר השיניים ובעיקר בשיני הבינה אומנם קיימת אך היא אינה משפיעה על איכות החיים או יכולת ההישרדות של בן אדם כפרט או אוכלוסייה כללית.

 

מרינה פיירמן
ביואנתרופולוגית
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
1 תודה על התשובה היפה
מאת: יעל בר     16/9/2018


שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up