בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 9768 - האם קיימת הסבירות שמחיצת הלב בלבם של זוחלים תיסגר? תאריך: 16/4/2018
תחומי דעת:  ביולוגיה  
שלום רב, אני עושה פרויקט מחקרי מטעם בית הספר בנושא פיזיולוגיה השוואתית בין לבם של זוחלים ליונקים, תוך התמקדות במחיצות הלב ובחינת התאוריה האם בעתיד קיימת הסבירות שמחיצת הלב בלבם של זוחלים תיסגר. אשמח אם תוכלו לחוות את דעתכם בנושא ולסקור את התאוריה על סגור המחיצה. בתודה שקד עמר.
תשובה מאת: ד"ר אריאל צ'יפמן
   

שלום,
התשובה הפשוטה לשאלה היא שאין באמת אפשרות לנבא לאיזה כיוון האבולוציה תלך, מכיון שיש משקל גדול מאוד לתהליכים אקראיים. לעצם השאלה והדיון הפיזיולוגי:
הזוחלים הם קבוצה גדולה ומגוונת, הכוללת ענפים שונים שיש ביניהם הבדלים פיזיולוגים משמעותיים, ויחסית מעט מן המשותף. גם היונקים וגם העופות יצאו (בנפרד), מתוך הקבוצה הגדולה שאנחנו מכנים ״זוחלים״. יש נטיה להסתכל על הזוחלים כשלב מעבר בדרך לקבוצות ה״מתקדמות״, אך זו הסתכלות שגויה. כל אחת מן הקבוצות בתוך הזוחלים (ואני כולל כאן גם את היונקים והעופות) הגיעה לפתרונות אופטימליים אחרים לצרכי החים המגוונים שלהם. בלב של לטאות, נחשים וצבים, ישנה הפרדה כמעט מלאה בין הדם המחומצן לדם הבלתי מחומצן, למרות שאין מחיצה בין החדרים. ההפרדה מושגת על ידי המבנה הפנימי של הלב שמאפשר זרימה נפרדת של הדם ממקורות שונים, והתכווצויות מתואמות היטב של אזורים שריריים שונים בלב כדי להזרים את הדם הנכון לכיוון הנכון. למעשה, יש חלוקה למספר חללים תפקודיים, למרות שאין מחיצה. בצבי ים, המבלים חלק מזמנם מתחת למים בלי לנשום, זרימת הדם משתנה בזמן צלילה, כך שפחות מן הדם יגיע לראות. השינוי מושג רק על ידי שינוי בתזמון ההתכווצות של חלקי הלב השונים.
בתנינים יש מחיצה בין החדרים, אך כיוון העורקים היוצאים מן הלב הפוך לזה שביונקים. שוב - פתרון אופטימלי אחר לאותם צרכים פיזיולוגיים.
הלבבות של יונקים ועופות דומים תפקודית, אך שונים בפרטים המדויקים, מכיון שהמקור האבולוציוני שלהם הוא בשתי קבוצות שונות של זוחלים. בשני המקרים מדובר על אבולוציה של אורח חיים פעיל, רמה מטבולית גבוהה וחום גוף גבוה יחסית, שחייבו הגדלת היעילות של מערכת הדם והנשימה, על ידי הפרדה טובה יותר בין דם מחומצן לדם בלתי מחומצן בתוך הלב. מכיון שהופעת מחיצה בתוך הלב קרתה שלוש פעמים (לפחות) בקבוצות שונות של זוחלים: אבות היונקים, הדינוזאורים (אבות העופות) והתנינים, בהחלט יתכן שאם בעתיד קבוצה מסוימת של זוחלים תעבור לאורח חיים פעיל יותר גם אצלם יהיה שינוי במבנה המחיצות בלב.
 
בברכה,

ד"ר אריאל צ'יפמן
אקולוגיה, אבולוציה והתנהגות
האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up