בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 9202 - הרפס סימפלקס סוג 1 תאריך: 4/1/2017
תחומי דעת:  רפואה  

אני מבקשת לשאול לגבי קצב התרבות נגיף הרפס סימפלקס סוג 1 בתנאי קור.

קראתי כי הנחת קרח על אזור נגוע בהרפס סימפלקס מאיטה את ההתפשטות של האזור הנגוע ומאיצה את קצב הריפוי. הנחתי שזה קורה בשל האטת מטבוליזם תאי ובכלל זה האטת קצב ריבוי הנגיף, אך האם אכן יש לזה בסיס ביולוגי מוצק?

אם כן אודה מאד לפירוט בנושא.

תשובה מאת: ד"ר אדם דלאל
   

שלום,

מתנצל מראש אם התשובה ארוכה אבל אני משתדל להיות מדוייק וייסודי בהתייחסות. התשובה לשאלה מורכבת משלושה חלקים: 

 

לצורך המענה אניח כי השואלת מתכוונת לזיהום הנפוץ ביותר בהרפס מסוג 1 והוא זה המתבטא בפריחה של מקבצי שלפוחיות, לרוב בפנים (באיזור של גבול השפתיים), ובמרבית האנשים עם אירועים חוזרים (המעוררים ע"י חשיפה לגורמי הדק מוכרים כמו קרינת UV, טראומה מקומית, מחלה ויראלית חולפת).

 

1. השואלת קראה כי הטיפול בקרח להרפס סימפלקס מסייע (במנגנון כלשהו) להחלמה, האומנם?

בקצרה אציין כי ע"פ בדיקה שערכתי לא מצאתי שום הוכחה, הנתמכת ע"י מחקר מקובל שהתפרסם בספרות הרפואית, המבסס השפעה מיטיבה ברורה של הנחת קרח (או טיפול אחר בקור - קריותרפיה) בזיהום הרפטי עורי. 

 

קיים פירסום מב"ח הדסה (Danziger, Lancet, 1978) בו מדווח על 14 חולים עם זיהום הרפטי עורי שהניחו קרח לפרק זמן רצוף של שעה וחצי עד שעתיים עם התחלת ההרגשה של זיהום הרפטי (תוך 24 שעות מהופעת התחושה המקדימה המוכרת, שכוללת מעין נימול, צריבה, אי נוחות מקומית בעור). המחבר מציין את ההטבה המהירה בפריחה ותסמינים לאחר הנחת הקומפרסים, אך לא קיימת קבוצת ביקורת ומתואר הקושי הרב של החולים לעמוד בביצוע הקומפרסים לפרק הזמן הממושך. אצל 4 חולים נוספים שהחלו טיפול זה לאחר יממה וחצי לא היתה הטבה.

 

שני פרסומים, ישנים גם כן, מעלים את האפשרות של טיפול קיצוני יותר בקור באמצעות חנקן נוזלי (שמקפיא את רקמת העור בטמפ' נמוכה בהרבה מתחת ל-0). האחד מדווח על ניסיונו הכללי של המחבר עם הטיפול (Selden, Archives of dermatology, 1981) והשני (Strumia וחב, אותו עיתון, מ-1983) מדווח על 16 מטופלים שנהנו מהטיפול שבוצע בפרוטוקול מסויים שזרז החלמה בהתקף חריף ובחלק מהמטופלים גם הפחית את תדירות ההתקפים.

לא מצאתי פרסומים מדעיים אחרים רלוונטיים (ואשמח אם תשתפו אותי בכאלה אם ישנם).  

 

2. מה המנגנון העומד מאחורי השפעה מטיבה אפשרית של טיפול בקרח להרפס?

כאמור, אין בסיס מדעי מוצק לאפקט הטיפולי האמור כפי שפירטתי בסעיף 1 ולכן מדובר על השלכות מהידע של ההשפעה המיטיבה של קור בכלליות ולא ספציפית לנגיף ההרפס. 

- לקור השפעה מאלחשת ישירה על העצבים (ולכן מקטין את התסמינים שמקורם בזיהום הרפטי של העצבים התחושתיים)

- וודאי שידוע שקור מוריד מטבוליזם תאי וייתכן שבכך גם מוריד ממילא את הפעילות הויראלית בטמפ' נמוכות. טמפ' נמוכות במעט מחום הגוף דווקא ידועות בחלק מהוירוסים כטמפ' התרבות טובות למדי. מכל מקום, אני לא מכיר עבודה שבדקה ספציפית את שכפול נגיף ההרפס בעצבים או בתאי העור בטמפ' רלוונטיות.  

- הקור גורם לכיווץ של כלי דם ובכך מוריד את הפעילות דלקתית (כלומר היווצרות של בצקת מקומית - נפיחות, אודם וסימנים נוספים). 

- לא מן הנמנע שלקור השפעה עצבית אחרת, שלא קשורה ישירות בקצב חילוף החומרים של תא העצב, שיכולה לפגוע בהתקדמות הזיהום לאורך תאי העצב או העברתו אל תאי העור. 

 

3. האם מומלץ איפוא לטפל בקרח בזיהום הרפטי?

ההנחיות המקצועיות והטיפול המובאים בספרות לא מביאים המלצה לטיפול בקרח והדבר אינו מפתיע לאור מה שציינתי בסעיף 1. פרסום של איגוד רופאי העור האמריקאי מעלה האפשרות להרטבה של הנגע עם מטלית רטובה במי ברז וייתכן שבכך מאפשר אפקט של קירור מקומי המקטין את הדלקת ומאפשר ספיגת השלפוחיות, וזאת לצד המנעות מנזק לרקמה העלול להיגרם מקור ממושך או מגע ישיר עם קרח. יש לזכור בכל מקרה כי זיהום הרפטי אצל אנשים בריאים חולף עצמונית תוך 7-10 ימים ויש לשקול היטב את התועלת בטיפול האמור לצד נזק אפשרי (לפיכך שימוש במטלית נקייה ספוגה במי ברז יכולה לאזן בין השניים).

 

אציין כי כדי לתת מענה ברור ומבוסס לשאלות שציינו יש צורך בביצוע ניסויים קלינים ומעבדתיים מכוונים. 

 

לבסוף, אם מישהו סובל מזיהום הרפטי שמהווה מטרד משמעותי, אינו חולף ומתפשט משמעותית, אם הוא אינו בריא או בכל ספק מציע לפנות לבדיקת רופא משפחה/ילדים/ עור בקופת החולים.

 

מקווה שהצלחתי לסייע מבלי לסבך.

 

ד"ר אדם דלאל

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up