בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 9023 - חומר מוליקולרי וחומר יוני תאריך: 30/5/2016
תחומי דעת:  כימיה  

שלום, 

הכי מדויק לקבוע אם חומר ספציפי הוא חומר יוני או מוליקולרי זה דרך בדיקת האלקטרושליליות בין המוליקולות? או מספיק לדעת מתכת ואל מתכת יוצר חומר יוני, אל מתכת ואל מתכת יוצר מוליקולרי? (זה תמיד נכון?)

כמו כן, רציתי לדעת למה המוליקולה CH3NH2 היא בסיסית ולא חומצית? (כך כתוב בספר) המורה הסביר לנו את שלושת התיאוריות לפיהן קובעים אם חומר הוא חומצה או בסיס, אבל אני עדיין לא מבין ולא יודיע להבדיל מתי חומר מסוים נותן פרוטון ומתי מקבל(בסיס), לדוגמא: CH3NH2 למה לא תורמת פרוטון?(כתוב בספר שהיא בסיסית) גם כן,כתוב שהמוליקולה CH3CH2OH היא ניטרלית! למה פה לא תורמת פרוטון?

תשובה מאת: פרופ' גיל מרקוביץ
   

שלום אלונסו,

בעיקרון אתה צודק, ניתן להעריך האם תרכובת מסוימת היא יונית או מולקולארית לפי הבדלי האלקטרו שליליות של המרכיבים. למשל, כאשר תהיה תרכובת בין מתכת לבין אל-מתכת שיש ביניהן הבדל גדול באלקטרו שליליות, כגון נתרן וכלור, אז נדע שהן יוצרות קשר יוני, בעוד בין מרכיבים עם הבדלי אלקטרו שליליות קטנים יווצרו קשרים מולקולאריים – במקרה של אל-מתכות. נכון, קשר בין שתי אל-מתכות יהיה תמיד מולקולארי.

המולקולה CH3NH2 (שמה מתילאמין) היא אכן בסיס מכיוון שכאשר ממיסים אותה במים היא תופסת פרוטון. לאטום החנקן יש זוג אלקטרונים לא-קושרים אשר הפרוטון "אוהב" להקשר אליו. לכן, כאשר המולקולה מוקפת במולקולות מים היא יכולה לתפוס פרוטון, ע"י פרוק מולקולת מים, ושחרור יון הידרוקסיל (OH-). למתיל אמין הרבה יותר קל (מבחינה אנרגטית) לתפוס פרוטון, מאשר לשבור קשר C-H או N-H ולשחרר פרוטון, לכן הוא מתנהג כבסיס.

במקרה של אתנול (CH3CH2OH) החמצן פחות "רוצה" לקשור פרוטון, כלומר הרווח האנרגטי של תפיסת פרוטון ממולקולת מים הוא נמוך עד לא-קיים. ולכן שם זה לא יקרה והאתנול לא יתנהג כבסיס. גם במקרה זה, יחסית קשה לעקור פרוטון מהמולקולה ולכן היא לא תהיה חומצית.

הנושא הזה אינו פשוט – אם יש שאלות נוספות אשמח לענות

פרופ' גיל מרקוביץ

בית הספר לכימיה
אוניברסיטת תל אביב

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up