בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 7876 - סידור ספינים. תאריך: 19/10/2014
תחומי דעת:  פיזיקה  
זוהי שאלת המשך, לצפייה בשאלה המקורית לחצו כאן
שלום פרופסור אליצור ורוב תודות על התשובה. הבעיה שאני רואה עם תשובה זו, למרות שהיא משתמעת מכתבות רבות וגם ניסויים מעשיים שנערכו, לדוגמה: http://www.hayadan.org.il/connecting-future-with-past-140613 היא זו: אם נקבץ ביחד את אלקטרונים 1 ו4, נוכל עיי מדידת הספינים שלהם לגלות אם נערכה מדידה על אלקטרונים 2 ו3. נוכל לעשות זאת עיי כך שבמקום 2 זוגות אלקטרונים, נשתמש בסטים שמכילים מספר גדול של זוגות. אם בכולם יש התאמה בין אלקטרונים 1 ו4, הרי שבצד השני נערכה מדידה על אלקטרונים 2 ו3, שהרי לא סביר שנקבל 1000 פעם התאמה אלא אם כן נערכה מדידה בצד השני. לכן אם הצד השני מרוחק מהארץ שנת אור, אפשר להעביר אינפורמציה לארץ בכמעט 0 זמן עיי סטים המכילים מספר גדול של אלקטרונים שזורים. אם רוצים להעביר את המספר 1, שוזרים את אלקטרונים 2 ו3 בסט, ובארץ נקבל התאמה בכל הספינים של אלקטרונים 1 ו4. אם רוצים להעביר את המספר 0, לא שוזרים את 2 ו3 בסט הבא ובארץ מקבלים רק התאמות אקראיות שאינן מאפיינות שזירה. כך ניתן להעביר כל אינפורמציה רצויה באמצעות מספר רב של סטים, ובזמן 0 כמעט. מובן שזו תוצאה פרדוקסלית, ולכן הייתי רוצה לדעת היכן הטעות בתיאור הניסוי או בהבנה שלי אותו. תודה, ישראל שפירא.
תשובה מאת: פרופ' שמואל אליצור
   

שלום ישראל

נכון שמדידת הספינים 2 ו 3 יוצרת קורלציה בין  הספינים 1 ו 4. אולם אופי הקורלציה, כלומר האם היטל ספין חיובי של 1 גורר היטל חיובי של 4 או היטל שלילי שלו, תלוי בתוצאת המדידה  של הזוג  2 ו 3.  נניח  שבתחילה הזוג 1ו2  שזור (כלומר הסתברות שוה  להיטל חיובי בשניהם והיטל שלילי בשניהם והסתברות 0 להיטלים לא שוים ביניהם) וכן לזוג 3 ו 4. ונניח שכפי שהצעת שולחים את הזוג 2 ו3 למקום מרוחק כש1 ו 4  נותרים כאן. תושבי המקום המרוחק מודדים למשל את סכום ההיטלים של הזוג  2 ו 3. אם תוצאת המדידה הזאת היא  1, כלומר  שלאחר המדידה  נמצא הזוג   23  במצב ++ הרי תושבי המקום המרוחק יודעים שגם הזוג 14 שנשאר על כדור הארץ נמצא בודאי במצב ++.  אם תוצאת המדידה  היא  1-  כלומר שהזוג 23  הוא במצב - -  אז יודעים המודדים המרוחקים שגם הזוג 14 הוא במצב - -.  אם תוצאת המדידה היא 0 הרי  שלאחר המדידה הספינים 23  שזורים באופן שהיטל הספין של 2  הפוך מזה של 3, ואם זו תוצאת המדידה יוכלו המודדים להסיק שגם  הזוג 14 שזור באותה צורה, אנטיקורלציה בין הספינים. נמצא שלכל תוצאה של המדידה המרוחקת  יכול המודד המרוחק היודע את תוצאת המדידה להסיק שהספינים 14 שזורים באופן ישר או באופן הפוך.  הנקודה היא שהמודדים של הספינים 1 ו4 שנותרו על כדור הארץ אינם יודעים את תוצאת המדידה המרוחקת. ההסתברות  לכך שהמדידה המרוחקת של הזוג 23 נתנה סכום היטלים 1 היא  רבע, ההסתברות לכך המדידה נתנה  סכום היטלים 1-  גם היא רבע  וההסתברות לסכום היטלים 0 היא חצי. לפיכך בין אם נעשתה מדידה  על 23 ובין אם לא נעשתה,  המודדים על כדור הארץ ימצאו התפלגות של סכומי ההיטלים של הזוג 14 בהסתברות רבע לסכום היטלים 1, רבע ל1-  וחצי ל0  ולא יוכלו לדעת אם נעשתה מדידה על 23 או לא.

 

פרופ' שמואל אליצור
מכון רקח לפיסיקה
האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
1 סידור ספינים.
מאת: ישראל shapira     20/10/2014


שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up