בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 7516 - שעתוק גנים תאריך: 17/2/2014
תחומי דעת:  ביולוגיה  , ביוכימיה [ ביולוגיה ]  , מבנה התא וגנטיקה [ ביולוגיה ]  

שלום רב,

אשמח למס' הבהרות בנושא השעתוק.

א) בהסתכלות על כרומוזום מסוים. האם שתי הכרומטידות בכרומוזום משועתקות לmRNA? או רק אחת מהן? (הרי כל כרומטידה הגיעה מהורה אחר ובכל כרומטידה יש סליל כפול של דנא)

ב) בהנחה שמדובר בגנים בעלי יחסי דומננטיות/רצסיביות. מתי באה לידי ביטוי האבחנה בין דומיננטי לרצסיבי? בשלב התרגום ויצירת החלבון? או בשלב השעתוק?

ג) בכל כרומטידה יש סליל כפול של דנא והגוף קורא את המידע ומשעתק. הגדילים מחוברים לפי חוקי זוגות הבסיסים אך בעצם בכל גדיל יש מידע אחר. גדיל אחד נניח ataccg אז הגדיל השני tatggc ובעצם כל גדיל מקודד לחומצות אמינו אחרות. האם זה לא משנה / ומשמעותי איזה גדיל יהיה הבסיס לשעתוק?

תודה רבה.

תשובה מאת: פרופ' גיל אסט
   


 

לשאלה הראשונה: רוב הגנים שלנו מתורגמים משני הכרומוזומים (אלה לא כרומטידות – כרומטידות זה רק בשלב הכפלת הדנא). ולכן בכל תא ותא יש לנו mRNA שמקורו מהכרומוזום שהגיע הן מהאב והן מהאם – וסה"כ הפעילות של החלבונים שיוצרו משני הגנים יקבע את רמת הפעילות הכללית של אותו חלבון.

אבל ישנים גנים שבהם (בצורה רנדומלית) אחד משני הגנים עובר השתקה (imprinting) כך שרק הגן השני הוא זה שמבוטא. הדוגמא הטובה ביותר היא השתקה של אחד מכרומוזומי ה-X בתאי נשים. לנשים יש שני העתקים של כרומוזום X, אחד מהם מושתק, וכול הגנים שנמצאים עליו לא מתורגמים למולקולות רנא. אבל יש גם מיקרים בהם אחד הגנים שנמצא לא על כרומוזום המין עובר השתקה ורק הגן על גבי הכרומוזום האחר מבוטא. המומחית הנושא בארץ היא פרופ' יהודית ברגמן מבית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית.

 

לשאלה השנייה: ההבחנה של דומיננטי/רציסיבי טובה למספר מאד קטן של תכונות. השאלה שקשורה לעניין היא מה גורם למחלות: רוב המחלות נגרמות כאשר שני העותקים של הגן פגועים ומיצרים מולקולת רנא וחלבון לא תקין. כאשר ההסתברות לקבל את המחלה עולה כאשר אחד משני העותקים לגן פגוע או עובר השתקה.

 

לשאלה השלישית: גן תמיד מתורגם למולקולת רנא על גבי גדיל אחד בלבד (מבין שני הגדילים) ותמיד מה-3 לכיוון ה-5. זאת אומרת שרק גדיל אחד מבין שני הגדילים של הדנא נותן את האינפורמציה איך לבנות את מולקולת הרנא לגן ספציפי (מולקולה הרנא הינה משלימה לאותו גדיל דנא). בתאוריה הגדיל השני של הדנא יכול לשמש כתבנית קריאה לגן אחר (ששונה ברצף הנוקלאוטידים מהגן הראשון). ישנם הרבה סירטונים שממולץ להשתמש בהם בכיתה כמו:

http://vcell.ndsu.edu/animations/transcription/movie-flash.htm

 

http://education-portal.com/academy/lesson/transcription-of-messenger-rna-mrna-from-dna.html#lesson

 

בהצלחה,


 

פרופ' גיל אסט
רפואה
אוניברסיטת תל אביב

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up