בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 5834 -  מוטציות והקשר לאבולוציה תאריך: 09/10/2012
תחומי דעת:  מבנה התא וגנטיקה [ ביולוגיה ]  , אקולוגיה ואבולוציה [ ביולוגיה ]  , תורשה [ ביולוגיה - 1 ]  , גנטיקה [ ביולוגיה ]  

שלום רב,

א. שמעתי טענה שתנאי עקה מגבירים את קצב המוטציות. הייתי רוצה לדעת אם זה נכון ואם זה אכן קורה גם בתאי המין או בתאי אב- מין, ועל כן מוטציות אלה עוברות בתורשה ויש להן השפעה על תהליכים אבולוציוניים.

ב. האם כל מוטציה היא אך ורק שינוי בגן קיים או יכולה להיות מוטציה שהיא תוספת גן חדש שלא היה קיים קודם, לתאי המין או לתאי אב מין?

ג. מה מידת ההגנה שיש לדנ"א בתאי המין ובתאי אב מין בלוטות המין מבחינת מוטציות?. האם הדנ"א שלהם יותר מוגן מדנ"א של תאים ברקמות אחרות?

תודה,

יעל בר

תשובה מאת: ד"ר אריאל צ'יפמן
   

שלום רב,


מצורפות תשובות לשאלות השונות:


א. זו טענה שהושמעה לראשונה לפני כמה עשורים, ונתקלה בתחילה בחוסר אמון מצד רוב הביולוגים. ככל הידוע לי, אין עדויות חד-משמעיות לכך שזה קורה בבעלי חיים רב-תאיים. זה כן הודגם בצורה די משכנעת בחיידקים לפני מספר שנים. באוכלוסיות חיידקים שהיו נתונות לתנאי עקה נראתה הופעה לכאורה של מוטציות ספציפיות להתמודדות עם תנאי העקה. בפועל הסתבר שמדובר בעליה כללית ברמת המוטציות, ובגלל הגודל הגדול של אוכלוסיות החיידקים הופיעו גם מוטציות ספציפיות לעקה ואלו השתלטו במהירות על האוכלוסיה.

מצד שני, תחום מחקר שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, הוא חקר שינויים המתרחשים בתאי המין בתגובה לתנאים סביבתיים ועוברים בתורשה, אך אינם שינויים ברצף ה-DNA עצמו. שינויים אלו מכונים שינויים אפי-גנטיים ויכולים לכלול תוספות של קבוצות ארוגניות פשוטות בנקודות מסוימות על פני ה-DNA או שינויים בארגון ה-DNA בתוך הגרעין. שינויים אפי-גנטיים רבים הם ספציפים לתנאי עקה מסוימים והם משפיעים על הצאצאים, לפעמים גם לאורך מספר דורות, אך יש ויכוח עד כמה גדולה תרומתם לתהליכים אבולוציוניים ארוכי טווח.


ב. מוטציה היא שם כללי למגוון רחב מאוד של שינויים גנטיים. בהחלט תתכן הוספה של גן חדש דרך טעות בשכפול ה-DNA שגורם להכפלה של גן או שרשרת שלמה של גנים. מקובל שהכפלת גנים היא אחד ממקורות השינוי האבולוציוני החשובים ביותר. היא מה שמאפשר עליה במורכבות לאורך האבולוציה והיא מהווה מנגנון לשינויים מהירים. לאחר הכפלתו של גן, אחד העותקים לרוב ימשיך למלא את התפקיד המקורי ואחד ישתנה ויפתח תפקיד חדש. אפשרות אחרת היא שכאשר גן ממלא במקור יותר מתפקיד אחד, כל עותק של הגן יתמחה בחלק מן התפקידים, מה שמאפשר בקרה טובה יותר על התפקידים השונים. יש אינספור דוגמאות לכך וכל יום מתגלות דוגמאות נוספות עם העליה בכמות המידע הגנומי העומד לרשותנו. כל "משפחה" של גנים היא למעשה תוצר של מספר אירועי הכפלה של גן מקורי אחד.


ג. לא ברור לי למה כוונתך ב"הגנה". רוב המוטציות מתרחשות בתהליך חלוקת התאים. תאי מין עוברים חלוקות רבות ולכן חשופים יותר למוטציות. תאים אחרים המתחלקים הרבה (למשל תאי עור או תאי אפיתל במעי) גם מתחלקים הרבה וחשופים להרבה מוטציות. תהליך המיוזה שהוא יחודי לתאי מין הוא לרוב מדויק פחות ממיטוזה רגילה ומהווה מקור למוטציות נוספות. מובן שרק מוטציות בתאי המין הן מורשות ובעלות השפעה אבולוציונית.


בברכה,


אריאל צ'יפמן

ד"ר אריאל צ'יפמן
אבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה
האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up