בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 4583 - שאלה (בתחום המשפטים) לפרופ` מיגל דויטש מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב תאריך: 03/05/2011
תחומי דעת:  משפטים  

1. אם לאדם יש זכות מכוח חוק הדיור הציבורי לקנות דירה מחברה ממשלתית בדיסקאונט של 80% (בגלל שהוא גר בה במשך 20 שנה), האם הוא יכול להמחות את הזכות הזאת ? אפשר להמחות זכות שנולדה מכוח החוק ?

2. האם הוא (להלן "הממשכן") יכול למשכן את זכותו מכוח החוק הנ"ל לטובת בנק (להלן "הנושה") כדי לקבל הלוואה ובאם הממשכן לא יחזיר את החוב אז הנושה יביא למכירת זכות הממשכן בהוצאה לפועל ואז פתאום אדם שיקנה דרך ההוצאה לפועל יקנה דירה מחברה ממשלתית בדיסקאונט של 80% ? אפשר למשכן זכות שנולדה מכוח חוק ?

תשובה מאת: פרופ' יהושוע ויסמן
   

אין מניעה אפריורי להמחות או למשכן "זכות
שנולדה מכוח החוק", כלשונו של השואל. אם הזכות, על פי הוראות החוק היוצרות אותה, ניתנת להעברה כי אז היא ניתנת למישכון (ולהמחאה). דוגמה לכך: זכות הפטנט, "הנולדת מכוח החוק", שניתן למכור אותה ולמשכן אותה. סעיף החוק המרכזי הנוגע לעניין הוא סעיף 3(ב) לחוק המשכון, תשכ"ז-1967, הקובע: "הגבלה או תנאי החלים, לפי דין או הסכם, על העברת בעלות בנכס יחולו גם על מישכונו." דיון רחב יותר בשאלה אילו נכסים ניתן למשכן יוכל הסטודנט למצוא בספרי, דיני קניין (בסדרה "פירוש לחוקי החוזים", בעריכת ג. טדסקי, תשל"ה-1974), עמ' 16 ואילך.


בברכה,


פרופ' יהושוע ויסמן
משפטים
האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up