בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 3646 - על ספציאציה (התפצלות מין לשני מינים) תאריך: 02/09/2008
תחומי דעת:  אקולוגיה ואבולוציה [ ביולוגיה ]  , אבולוציה וטיפוח [ ביולוגיה - 1 ]  

לפי הידוע לי, רוב הידע שלנו על מקרואבולוציה מקורו מחקר המאובנים, ביולוגיה השוואתית וביומטריה מולקולרית, אך האם יש עדויות במדע המודרני על התפצלות של מין לשנין מינים שנצפתה מתרחשת בימינו?

אומנם קראתי פה ושם מחקרים שמתעדים ספציאציה בימינו, אך יש עליהם עוררין, ושאלתי היא האם המערערים באים רק משורות הבריאתנים (וסיבותיהן ידועות) או שהן גם שנויות במחלוקת בתוך העולם המדעי?

תשובה מאת: ד"ר אריאל צ'יפמן
   

שלום רב,

העובדה שלא ניתן לצפות בזמן אמת באירועי ספציאציה היא אחד הטיעונים הנפוצים בקרב מתנגדי האבולוציה למיניהם ל"הפרכת" האבולוציה. אירועי ספציאציה מתרחשים על פני טווח זמן של אלפי שנים לכל הפחות, כך שאין אפשרות מעשית לתעד אירוע ספציאציה במהלך התרחשותו. במקרים מסוימים ניתן לעקוב בממצא המאובני אחרי אירועי ספציאציה לאורך מספר שכבות מאובנים, אך גם במקרה זה, התיעוד הוא בדרך כלל חלקי ונתון לפרשנויות שונות.

נכון שישנן דוגמאות רבות לכאורה לתיעוד של ספציאציה בהתהוות בזמננו אנו. הבעיה המהותית בדוגמאות הללו נעוצה למעשה בהגדרה של מהו מין ומתי ניתן להגדיר שתי קבוצות או אוכלוסיות של בעלי חיים כמייצגים מינים שונים. אפשר למצוא דוגמאות אינספור לזוגות אוכלוסיות הכוללות דרגות שונות של שונות מורפולוגית או גנטית, ודרגות שונות של בידוד רבייתי ביניהן. את חלקן נגדיר בוודאות כמינים נפרדים. חלקן נגדיר בוודאות כתת-מינים או וריאנטים של אותו המין. בין שני הקצוות אפשר להתווכח. במקרים מסוימים יש סיבה לחשוב שהתהליכים המתרחשים כיום יובילו בעתיד להפרדה מלאה וליצירת מינים נפרדים. מכיון שאין ביכולתנו לחזות את העתיד, אין שום דרך לדעת האם שתי האוכלוסיות השונות יגדילו עם הזמן את ההבדלים ביניהן, או שמא יחזרו ויתאחדו תוך טשטוש ההבדלים. מכאן נובע שגם אם יש דוגמאות למינים בהם נראה שמתרחש תהליך של הפרדה ושינוי, לעולם לא ניתן לומר בודאות שאנו רואים תהליך של ספציאציה, כל עוד התהליך לא הסתיים.

לעצם השאלה: ויכוחים על מהות הספציאציה, תנאים נדרשים, דוגמאות, מנגנונים וכו' קיימים בתוך הקהילה המדעית כל הזמן. חשוב להדגיש כי גם אם ישנן אי הסכמות בין חוקרי האבולוציה לבין עצמם בנושאים רבים ומגוונים, קיימת הסכמה גורפת בנוגע לעצם קיומה של האבולוציה, המגובה בהררי עובדות ומידע. אין להסיק מאי ההסכמות הללו, כפי שבריאתנים מסוימים אוהבים לעשות, שעקרונות היסוד של האבולוציה נתונים במחלוקת.

בברכה,

ד"ר אריאל צ'יפמן
המחלקה לאבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה
האוניברסיטה העברית בירושלים
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up