בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 10203 - כלבת ועטלפים תאריך: 13/8/2019
תחומי דעת:  זואולוגיה [ ביולוגיה ]  
1)מהו המנגנון שבולם הצטברות של דם בראש העטלף כשישן הפוך? 2)האם עטלף יכול להיות נשא של וירוס הכלבת מבלי לחלות?
תשובה מאת:  בשער ברשת
   

1) מהו המנגנון שבולם הצטברות של דם בראש העטלף כשישן הפוך?

ראשית, משקלו הקטן יחסית של העטלף מסייע לעניין כיוון שפחות כח כבידה מופעל עליו. עבור חיה קטנה יש כמות פחותה של דם המפעילה פחות לחץ תוך גולגלתי בהשוואה לחיה גדולה. שנית, העטלף, שהינו יונק מיוחד למדי מסיבות רבות, הינו בעל מנגנון ייחודי למדי גם במערכת כלי הדם. כך למשל יש לו מערכת שסתומים חד כיוונים שלא מאפשרת לדם לחזור למקום ממנו נשלח, גם אם הזרימה היא בניגוד לכח הכבידה. לכן גם כשהעטלף ישן וראשו מופנה כלפי מטה, הדם הוורידי (החוזר אל הלב) אינו מצטבר בראשו אלא ממשיך במסעו אל הלב. זוהי התאמה אחת במערכת הדם מני רבות שיש לעטלפים עבור צורת החיים הייחודית שלהם. התאמה נוספת היא יכולת לכווץ וריד ועורק במידה שווה ובכך לשלוט על כל תנועת הדם בגוף. כך העטלף מצליח לגייס את הדם במהירות מהיקף הגוף חזרה אל הריאות לשם חימצון הדם בזמן תעופה. התאמה נוספת במערכת הדם היא שליטה מוחלטת בכמות הדם המוזרמת אל הכנפיים. בשעת תעופה זרימה רבה אך בזמן מנוחה הזרימה נמוכה מאד ולפעמים, במינים של עטלפים המקימים שנת חורף, הזרימה מופסקת לחלוטין למשך שבועות וחודשים.

2) האם עטלף יכול להיות נשא של וירוס הכלבת מבלי לחלות?

ובכן התשובה היא מעט מורכבת. ראשית מחלת הכלבת נגרמת בגלל שבעה תתי מינים שונים של הוירוס ברמת אלימות שונה, המתקיימים במקומות שונים בעולם ומשתייכים כולם לאותו הסוג (הוא ליסה וירוס  Lyssavirus). מדובר בעיקרון במחלה הפוגעת במערכת העצבים ומסוכנת לכל מיני היונקים ובעיקר משפחת הכלביים: בהם כלבים, זאבים, שועלים ותנים ומכאן שמה. שנית, נמצא שיש מיני עטלפים מסוימים המסוגלים לשאת נוכחות של וירוסים מסוימים עם יכולת לחלות בהם מבלי למות מהם, אבל וירוס הכלבת אינו אחד מהם. בשנים האחרונות הראו שבהדבקה ניסיונית ומכוונת במעבדה של עטלפים ממינים מסוימים, העטלפים חלו (כלומר כן הראו סימני מחלה) אולם באופן מתון והצליחו להבריא ולהתנקות מוירוסים שונים מבלי למות מהם. הם עשו זאת באמצעות תגובה דלקתית מתונה כך שהצליחו להיות חולים רק המעט שצריך כדי להתגבר, לאט אך בהצלחה, על הוירוס אבל לא יותר מכך. היכולת הזו נזקפת לזכות מערכת החיסון המופלאה של עטלפים, שהתפתחה בגופם במשך למעלה מחמישים מיליון שנה וגם בזכות העובדה שבתעופה הלילית שלהם באופן טבעי טמפרטורת הגוף עולה ל40 מעלות ומעלה, דבר המוריד את שיעור הוירוסים בגוף באופן משמעותי. אבל כאמור במקרה של וירוס הכלבת נראה שאין "נשאות שקטה" שכזו. עטלף שחלה בכלבת בין אם הדביק חיה אחרת או לאו, יחלה וימות בעצמו. עם זאת חשוב להזכיר שגם במקומות בהם יש עטלפים החשודים בהדבקה בכלבת (כבארה"ב ובמרכז אמריקה) שיעור המקרים בהם הודבקו אנשים מעטלפים הוא ספור ביותר. זאת מהסיבה הפשוטה שעטלפים מעדיפים לשמור מרחק בטחון מבני האדם. בישראל, היא מדינה עם מחלת כלבת פעילה, מעולם לא נמצא עטלף חולה בכלבת ולכן כנראה מעולם לא הודבק אדם בכלבת ממפגש עם עטלף. מאידך הוירוס מבודד פעמים רבות מכלבים, תנים ושועלים חולים בשנים האחרונות וממפגש עימם בבר כדאי בהחלט להיזהר. כזכור למחלת הכלבת פותח גם חיסון מוצלח (בשנות השמונים של המאה הקודמת) ומי שחוסן סיכויו לחלות נמוכים יותר.

 

בברכה,

ד"ר מאיה ויינברג

וטרינרית המתמחה בטיפול בעטלפים ודוקטורנטית במעבדת העטלפים של פרופ. יוסי יובל

בית הספר לזואולוגיה, הפקולטה למדעי החיים, אוניברסיטת תל אביב.

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
1 כלבת ועטלפים
מאת: מוטי ליברבוים     13/8/2019


שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up