בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 10072 - האם עובר האדם הוא ניקבי בתחילתו? תאריך: 3/3/2019
תחומי דעת:  ביולוגיה  , רפואה  
כך קראתי פעם, ואח"כ קראתי שהעובר אינו בעל מין כלל, אלא אם חלה בו התערבות בשבוע מסוים של ההריון הוא הופך לזיכרי, ואם התפתחותו "חלקה", "ישרה", ללא התערבות, הוא מתפתח כניקבי. לסיכום: האם עובר האדם הוא ניקבי בתחילתו, והתערבות הורמונלית משנה אותו לזיכרי? או שהוא חסר מין בתחילה?
תשובה מאת: פרופ' זאב בלומנפלד
   

שלום שוב,

עבודותיו של החוקר JOST על ארנבות, בתחילת המאה ה 20, מצאו כי על מנת שהעובר ייהפך לזכרי יש צורך בהשפעה הורמונאלית מהאשך העוברי המאד צעיר. ברירת המחדל, בממצאיו, היתה כי בהיעדר השפעה כזו יתפתחו אברי מין נקביים.

באדם, הגאן SRY ( Sex Determining Region on Y) שהינו גאן הקובע את התפתחות הגונדות האינדיפרנטיות לאשכים, גורם לדיפרנציינציה של הגונדה לאשך. גאן זה הינו הגאן הסופי על הזרוע הקצרה של כרומוזום Y.  האשכים העובריים מפרישים AMH ( ANTI MULLERIAN FACTOR) אשר גורם לדיכוי המערכת ע''ש MULLER . בנוסף מפרישים האשכים העובריים הורמוני מין זכריים , TESTOSTERONE ו- DHT ( TESTOSTERONE DIHYDRO)  הגורמים להתפתחות אברי המין המשניים הזכריים – PENIS, ערמונית,...  מערכת המין הזכרית הפנימית מתפתחת ממערכת ע''ש WOLFF ונוצר VAS DEFERENS , הצינור המחבר בין האשכים ובין הפין.  בהיעדר AMH והורמוני מין זכריים מתפתחת מערכת מילר לאברי המין הנקביים – רחם, חצוצרות, נרתיק...  כיום ידוע, שבאדם, ההתפתחות התקינה של השחלות דורשת השפעת מספר גאנים נוספים ולא רק היעדר השפעה הורמונאלית של האשך העוברי.

לדוגמא, הממחישה הנ''ל,  במקרים של עובר XY46  שבו הגאן SRY אינו פעיל,  תסמונת SWYER, מתפתח עובר נקבי עם רחם, חצוצרות ונרתיק, ומראה (פנוטיפ) נקבי, אך הגונדות אינן שחלות אלא פיסת רקמת חיבור לבנה באורך כ 2ס''מ , שטוחה, פיברוטית, הנראית כקטע באורך 2-2.5 ס''ם של שרוך של נעל התעמלות (לבן, שטוח). זו תסמונת XY GONADAL DYSGENESIS. בנשים אלו ניתן להביא להריון ולידה ע''י תרומת ביציות. יש לנו מטופלת כזו שהרתה בעבר בתרומת ביצית ופרסמה בכינוס בכותרת : Delivery of a XY neonate to a XY father and a …XY mother”"

 

מאידך עובר 46XY , שבו האשכים תקינים אך הקולטנים ( RECEPTORS)  להורמונים הזכריים לא התפתחו, הפנוטיפ הינו נשי, במראה החיצוני, סמני המין המשניים מפותחים ( שדיים, גניטליה) ואלו מתוארות כנשים יפות מראה. מאידך אין להן לא רחם , לא חצוצרות, וחסר מרבית הנרתיק. כאן לא ניתן להשיג הריון ע''י תרומת ביצית...  האשכים העובריים נשארו "תקועים" בתעלת המפשעה או בבטן היות ולא נוצרו אשכים ( וגם לא PENIS) ולכן לא היה לאשכים להן לרדת. מאידך, כאן עקב נוכחות SRY התפתחו אשכים שהפרישו AMH וTESTOSTERONE   ולכן לא התפתחה מערכת מילר ולא נוצר רחם ונרתיק. רמת הטסטוסטרון בנשים אלו דומה לקמת הטסטוסטרון בכל גבר נורמלי, אך היא מנועה מלתת ביטוי ביולוגי זכרי בהיעדר הקולטנים.

הנה כיצד ניתן ללמוד מהפתולוגיה על הפיזיולוגיה...

אני מצרף סיכום של סטודנטית שלי , בעבר, שסכמה הרצאותיי באנדוקרינולוגיה של הרבייה.

קריאה נוספת, להעמקה, בספר REPRODUCTIVE ENDOCRINOLOGY,  המחברים      Yen  & RB Jaffe  S. הספר נמצא בספריית הפקולטה לרפואה ע''ש רפפורט , בטכניון.

מצ"ב מספר איורים 

1

2

3

4

 

בברכה,

פרופ' זאב בלומנפלד
אנדוקרינולוגיה של הרבייה, נשים ויולדות
הטכניון ובי"ח רמב"ם

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up