בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 10055 -  אור צל וראייה תאריך: 11/02/2019
תחומי דעת:  ביולוגיה  , פיזיקה  
1)למה אנו לא רואים את הצל של גופנו בימים מעוננים במיוחד? 2)מדוע כאשר לוקחים מראה ונושפים עליה כך שהיא מתכסה באדים לא ניתן לראות את בבואתנו משתקפה בה אם המים הם חומר שקוף לאור?
תשובה מאת: פרופ' אבנר סופר
   

שלוםרב,

שאלה יפה! 

צל ברור נוצר כאשר האור מגיע מכיוון אחד (מהשמש, בדרך כלל). אם נתאר את האור כקרניים (קוים ישרים) שיוצאות ממקור האור (השמש), נראה שהקרניים מקבילות כמעט לחלוטין זו לזו. במצב זה, קרניים שנעצרות בגוף אינן מאירות את האדמה, ואולי אלה שאינן פוגעות בגוף כן מאירות את האדמה. באופן זה מוטל צל ברור שצורתו כצורת הגוף שבו נעצרו הקרניים. 

מאידך, כאשר השמיים מאוד מעוננים, כל קרן אור שמגיעה מהשמש מפוזרת מטיפה בענן בכיוון כלשהו, ממשיכה לכיוון טיפה אחרת ומפוזרת ממנה, וכך שוב ושוב. עד שקרן אור יוצאת מהענן ומגיעה אלינו, היא כלא שינתה כיוון כל כך הרבה פעמים, שהקרניים כבר אינן מקבילות, ואור מגיע אלינו כמעט מכל השמיים. לכן, גם אם אור שמגיע מכיוון מסוים מטיל צל, האזור בו נמצא הצל מואר על-ידי אור שמגיע מכיוון אחר. מאחר שאזור זה מואר, אין בו צל (שהוא העדר אור במיקום מסוים ביחס למיקום אחר). 

 

אפשר לבצע ניסוי פשוט: 

1) להחשיך את החדר. להאיר על היד מרחוק באמצעות נורת קריאה שיש לה אהיל אטום לאור, כך שכל קרני האור מגיעות רק מהנורה והן בקירוב טוב מקבילות. במצב זה נקבל צל של היד. 

2) להאיר על התקרה (באמצעות נורה אחת או מספר נורות. בתאורה של חדר אורחים בד״כ יש מספר נורות שמאירות גם על התקרה). התקרה מדמה את הענן הלבן שמפזר את קרני האור כך שהן מגיעות אלינו מכיוונים שונים. במצב זה לא נקבל צל ברור.

לגבי שאלתך השנייה:

הסיבה דומה! כאשר המראה מכוסה בטיפות רבות וקטנות, פניה כבר אינם חלקים ושטוחים. לכן קרני אור מקבילות שפוגעות במראה מוחזרות ממנה לכל מיני כיוונים, בדומה לפיזור קרני האור מטיפות הענן. מאחר שכל קרן ממשיכה מהמראה בכיוון אקראי כלשהו, המראה כבר אינה מראה - היא דומה לקיר לבן, שגם מפזר את האור בכיוונים שונים. לכן האור שחוזר מהמראה לא יוצר בבואה.

בברכה,

פרופ' אבנר סופר
פיזיקה של חלקיקים
אוניברסיטת תל אביב

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up