בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
האם אוויר מזוהם מגביר או מפחית גשם? 10/09/2008
האם זיהום אוויר מגביר או מפחית את כמות הגשמים? המסקנה מפתיעה: זיהום אוויר יכול להפחית גשם אך הוא יכול גם להגבירו, הכול תלוי בתנאי הסביבה המקומית. לתשובה לשאלה זאת חשיבות מיוחדת בתקופה של שינויי אקלים קיצוניים, והיא משמעותית במיוחד באזורים הסובלים מזיהום הנוצר על ידי מעשי האדם ובאזורים הסובלים ממחסור במים, כמו ישראל.
האוניברסיטה העברית   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  מדעי הסביבה  , מדעי כדור הארץ והיקום [ גיאוגרפיה ]  , אקלים וסביבה [ גיאוגרפיה ]  

קבוצה בינלאומית של מדענים בראשות פרופ' דניאל רוזנפלד מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית מצאה תשובה לשאלה שמטרידה חוקרים ואנשי איכות סביבה כבר זמן רב – האם זיהום אוויר מגביר או מפחית את כמות הגשמים? המסקנה מפתיעה: זיהום אוויר יכול להפחית גשם אך הוא יכול גם להגבירו, הכול תלוי בתנאי הסביבה המקומית.


לתשובה לשאלה זאת חשיבות מיוחדת בתקופה של שינויי אקלים קיצוניים, והיא משמעותית במיוחד באזורים
הסובלים מזיהום הנוצר על ידי מעשי האדם ובאזורים הסובלים ממחסור במים, כמו ישראל.


במאמר שהתפרסם בכתב העת היוקרתי Science מבהירים המדענים את הסתירות סביב הנושא ומציעים פתרון. במסגרת המחקר עקבו המדענים אחר זרימת האנרגיה באטמוֹספֵרה ואחר הדרכים בהם היא מושפעת מאירוסולים (חלקיקים קטנים המרחפים באוויר שחלקם נוצר באופן טבעי וחלק גדול מהם נוצר כתוצאה מזיהום אוויר). באמצעות המעקב ניתן לחשב כיצד זיהום האוויר ישפיע על מזג האוויר, על משאבי מים ועל האקלים בעתיד.


בני האדם משחררים לאוויר כמויות אדירות של חלקיקים זעירים המרחפים באטמוספרה. לפני שזוהם על ידי בני האדם, הכיל האוויר שמעל האדמה עד פי שניים יותר אירוסולים מאשר האוויר הנקי מעל האוקיינוס, ואילו כיום גדול שיעור זה פי עשרה.


ידוע כי אירוסולים משפיעים על האקלים אך עד כה לא היה ידוע מהו כיוון השפעתם. חלק מהחוקרים טוענים כי האירוסולים מייצרים יותר עננים ויותר גשם ואילו חוקרים אחרים טוענים ההפך. חוסר הבהירות לגבי כיוון ההשפעה של האירוסולים על האקלים היא המקור המרכזי לאי הוודאות בהבנת מנגנון האקלים וההתחממות הגלובלית.


תוצאות המחקר מראות ששני הצדדים צודקים: כאשר זיהום האוויר גובר כמות המשקעים גדלה עד שמגיעה לנקודת שיא ובריכוזים גבוהים מאוד של אירוסולים. כלומר, באוויר נקי יחסית הוספת אירוסולים עד לרמה שמשחררת את מקסימום האנרגיה מן האטמוספרה מגדילה למעשה את המשקעים. מעבר לנקודה זאת, הגדלת כמות האירוסולים תביא להפחתת כמות המשקעים.


פרופ' רוזנפלד מציין כי "לתוצאות אלו משמעות רבה עבור מדינות רבות כמו ישראל שבה הגשמים אינם רבים. עקב הטמפרטורות הנמוכות יחסית בחורף, ייצור יתר של אירוסולים יכול להפחית את כמות הגשמים. מחקרינו יכול לשמש כאות אזהרה לכל האחראים לפקח על הזיהום שבני האדם משחררים לאטמוספרה".


פרופ' רוזנפלד מוסיף ומסביר כי טיפות עננים לא ייווצרו ללא אירוסולים. חלקיקי האירוסולים משמשים כנקודות איסוף ללחות באוויר וטיפות ענן מתעבות עליהם (כפי שטל נוצר על עצמים קרים כאשר הלחות גבוהה). לכן באוויר נקי המכיל ריכוז קטן של חלקיקים ייווצרו מעט טיפות ענן גדולות שיוכלו להתלכד במהירות לטיפות גשם. ככל שהאוויר מזוהם יותר יצטרך הענן להתרומם לגובה רב יותר על מנת שהטיפות יגיעו לגודל הדרוש להמטרה. כשהמטרה מתרחשת בגבהים בהם המים קופאים ויוצרים משקעי שלג וברד, במקום ליצור גשם, משתחררת אנרגיה נוספת אשר מגבירה את עוצמת הענן ולכן גם את כמויות המשקעים. ואולם, זיהום אוויר קשה דוחף את העננים גבוה יותר כך שחלק גדול יותר ממי הענן מתאדים במקום להפוך לגשם.

הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up