בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
מחט ייחודית להחדרה לעורקי ילדים - מונעת שטפי דם 26/06/2008
באוניברסיטת בן-גוריון פותחה מחט מיוחדת בעלת מבנה הנדסי חדשני המאפשר החדרה לעורקי ילדים ופעוטות מבלי לגרום להם שטפי דם. הפיתוח החדשני עשוי לייעל את עבודת הרופא ולצמצם את הסבל של הילדים.
אוניברסיטת בן גוריון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , ביוטכנולוגיה והנדסה גנטית [ ביולוגיה ]  , הנדסה  , שאלות מחוץ לתכנית הלימודים [ ביולוגיה - 1 ]  

על מנת לפתור את הבעיה של שיעור הצלחה נמוך בהליך החדרת מחט לעורקים וורידים בקרב ילדים ופעוטות, נרתמו הסטודנטים נדב ילין וגל גורן מהמחלקה להנדסה ביו-רפואית, בהנחיית פרופ' גל דבוטון, למשימה של תכנון מחט בעלת מבנה הנדסי חדשני, אשר הרעיון העומד בבסיסו שונה במהותו מכל המחטים הקיימות בשוק. מטרתם היא לשפר את יכולת השליטה של רופא על מיקום חור המחט ביחס לכלי הדם, לאחר שביצע החדרה יחידה של המחט לגוף החולה.


יצויין, כי בהליך החדרת מחט לעורקים וורידים אצל ילדים ופעוטות קיים כיום שיעור הצלחה נמוך. הסיבה לבעייתיות בהליך נעוצה בשני גורמים עיקריים: 1. בגילאים צעירים קוטר כלי הדם קטן באופן משמעותי מזה של אדם בוגר. 2. בקרב הפעוטות קיימת רקמת שומן עבה המכסה את כלי הדם. מאחר ותנועות הרופא גסות ביחס לקוטרם המזערי של כלי הדם, הליך החדרת המחט עשוי לגרום לשטפי דם, הפרוצדורה עלולה להתעכב, להתארך ובמקרים מסוימים אף להתבטל.


תוך התייעצות עם מצנתרים מומחים, הגו, תכננו ובנו הסטודנטים של פרופ' דבוטון מודל המדגים את עקרון פעולת המחט הייחודית והם נמצאים כרגע בשלב ייצור אב טיפוס של הפיתוח.


המחט החדשנית שהם פיתחו מורכבת משני גלילים אשר ממוקמים סביב אותו ציר, ונמצאים אחד בתוך השני. הגליל הפנימי מסתובב בתוך הגליל החיצוני ומאפשר למחט לעבור בין שישה מצבים שונים.הגליל החיצוני בעל חריץ מלבני לאורך דופן הגליל. הגליל הפנימי מנוקב בשישה חורים, אשר ממוקמים במרחקים שווים לאורך עקומה ספירלית המקיפה את הגליל סיבוב אחד בלבד. הנקבים ממוקמים כך שאין חפיפה ביניהם. סיבוב הגליל הפנימי בתוך הגליל החיצוני מאפשר חפיפת נקב אחד של הגליל הפנימי עם החריץ שבגליל החיצוני, בעוד כל אחד מששת הנקבים ייחשף במיקום שונה לאורך המחט.

הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up