בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
צוללת זעירה תנוע בתעלות הגוף ותאפשר אבחון וטיפול רפואי ללא מגע אדם 24/01/2008
הצוללת הזעירה, פרי שיתוף פעולה של חוקרי הטכניון וחוקר ממכללת יהודה ושומרון באריאל, תאפשר תנועה אוטונומית וטיפול רפואי בתוך גוף האדם.
הטכניון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , ביוטכנולוגיה והנדסה גנטית [ ביולוגיה ]  , הנדסה  , שאלות מחוץ לתכנית הלימודים [ ביולוגיה - 1 ]  

חוקרי הטכניון, בשיתוף עם חוקר במכללת יהודה ושומרון באריאל, פיתחו "צוללת" זעירה אשר תוכל לנוע בתעלות הגוף. בשנים האחרונות מנסים חוקרים ברחבי העולם לפתח רובוט שיהיה קטן דיו ומסוגל לתנועה עצמאית נשלטת מרחוק שתאפשר בתורה טיפול רפואי תוך פגיעה מינימלית ברקמת המטופל.

"בפעם הראשונה תוכנן ונבנה רובוט זעיר בעל יכולת ייחודית לזחול בצינורות בטווח קטרים רחב המאפיין ורידים ועורקים בגוף האדם", מסביר ד"ר ניר שוולב, חוקר ממכללת יו"ש. "הרובוט יהיה מסוגל לזחול תחת זרימת דם נגדית בעוצמה האופיינית לצינורות דם בגוף ללא כל בעיה, דבר שלא התאפשר עד כה".

עודד סלומון, חוקר במעבדה לרובוטיקה רפואית בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, מוסיף: "ההישג הוא במזעור חסר התקדים וביכולת לשלוט על פעולת הרובוט לאורך זמן בלתי מוגבל בכל פרוצדורה רפואית שאליה ירתם. מקור הכוח של הרובוט הוא שדה מגנטי חיצוני המושרה בסמוך למטופל. שדה כזה הוא חסר כל השפעה על גוף האדם מחד ומאפשר אספקת אנרגיה ושליטה על הרובוט מאידך. המבנה המיוחד של הרובוט מאפשר תנועה מבוקרת בזכות שדה מגנטי המושרה על הרובוט".

החוקרים מציינים כי צוות מדענים מאוניברסיטת קיוטו שביפן מפתח רובוט שיאפשר תנועה עצמאית בתוככי גוף האדם, אולם לדבריהם גודלו ביחס לגדלים האופייניים בתעלות בגוף האדם לא יאפשרו לו תנועה בתוך וורידים למשל. קוטרו של הרובוט הישראלי מסתכם במילימטר אחד בערך, בעוד שלעמיתו היפני קוטר של סנטימטר אחד.


"הרפואה עומדת להיות הרבה יותר ממוקדת והדרישה להגיע בדיוק למטרה רק תגבר", מדגישים החוקרים הישראלים. "העולם האקדמי מנסה לפתח רובוט שיהא זעיר דיו על מנת לנוע בחללים הקטנים שבגוף ובו בזמן בעל יכולות ניווט שיאפשרו פעולות רפואיות מורכבות", מוסיף פרופסור משה שהם מהטכניון, השותף למחקר. פרופסור שהם כבר פיתח בעבר את הרובוט של חברת "מזור", המשמש כיום בבתי חולים רבים ברחבי בעולם לביצוע ניתוחים בעמוד השדרה.

ה"צוללת" בנויה כמבנה מרכזי אחד ומתוכו נמתחות זרועות זעירות המאפשרות אחיזה איתנה בדופן הצינורות. כל תנודה מאפשרת לרובוט להתקדם במעט ומבנה השערות הייחודי מאפשר תנועה במגוון רחב של קטרים.

תעלות הגוף אינן אחידות בקוטרן ולכן יש חשיבות רבה ליכולת אחיזה במגוון רחב של קטרים. מוקדם להעריך לאילו הליכים רפואיים ירתם הרובוט אולם החוקרים מצביעים על מספר כיוונים אפשריים. "בין האפשרויות הנראות לעין נציין הליך רפואי בשם Brachytherapy. זהו הליך ממוקד לטיפול בסרטן המבוצע כיום בתום פעולה כירורגית בה מוחדרת תרופה לגוף החולה. באמצעות הרובוט יוכל הרופא לשנע את התרופה וזו תשתחרר במקום המיועד, ללא כאבים מיותרים ובדיוק מרבי. בנוסף, יתרון משמעותי הנראה כיום לעין, הוא שימוש במספר יחידות רובוטיות זעירות, לצורך התערבות בו זמנית וטיפול מבוקר במספר רב של מוקדים סרטניים".

פרופסור שהם מדגיש כי מדובר בפיתוח מעניין, אך עד ליישומו הדרך עוד ארוכה.


בתמונה: ה"צוללת" אשר תנוע בתעלות הגוף.
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up