בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
זוהו גנים שעשויים להגביר עמידות של צמחים לתנאי מדבר 13/02/2008
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב זיהתה בצמחים גנים שניתן לשנותם על מנת להגביר את עמידות הצמח לחום, יובש ומליחות, ובכך לאפשר לצמח לשרוד באזורים צחיחים יותר.
אוניברסיטת בן גוריון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  בוטניקה [ ביולוגיה ]  , תזונה ובריאות [ ביולוגיה ]  , מזרע לזרע [ ביולוגיה - 1 ]  , הזנה בצמחים ובבעלי חיים [ ביולוגיה - 1 ]  , תורשה [ ביולוגיה - 1 ]  

תנאי טמפרטורה קיצוניים, בצורת ומליחות של הקרקע הם בין הסיבות העיקריות ליבולים נמוכים. השינויים האקלימיים הגלובליים גורמים לעלייה מתמדת בשטחים המוגדרים צחיחים, דבר המשפיע על גידול צמחים. מאידך, על פי ההערכות הקיימות, עד שנת 2025 יידרש גידול של 40% ביבולים החקלאיים כדי לספק מזון לאוכלוסיית העולם הגדלה.


המחקר בתחום עמידות הצמחים נעשה בראשותו של ד"ר סיימון ברק, חוקר במחלקה לביוטכנולוגיה של אזורים צחיחים ע"ש אלברט כץ במכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין בקמפוסשדה בוקר. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Plant Physiology.


החוקרים חיפשו גנים האחראים על שליטה בעמידות לעקות סביבתיות שונות. כמודל שימש הצמח Arabidopsis thaliana, שרצף הגנום שלו פוענח במלואו. החוקרים גילו כי על-ידי שינויים באחד משני גנים של הצמח ניתן להגביר את עמידותו לרמות גבוהות יותר של עקה (stress). "ביצענו מניפולציות בשני הגנים האלה כדי להגביר את מערכות העמידות הקיימות בצמח עצמו והפכנו אותו לעמיד יותר למליחות, חום ויובש", מסביר ברק. "על-ידי פענוח המנגנון המדויק המקשר גנים אלה למידת העמידות של הצמח נוכל להבין אותו טוב יותר, דבר שעד עתה רק התחלנו לעשות".


שני הגנים האחראים לתגובה לעקה הם חלק ממשפחה המורכבת מקרוב ל-50 גנים ב- Arabidopsis, שרוב תפקידיהם בצמחים לא ידועים עדיין. באורגניזמים אחרים גנים אלה פועלים לוויסות התבטאות של גנים אחרים.


"היינו רוצים ליצור מגוון של זנים בגידולים כגון תירס ואורז שיהיו עמידים לעקות סביבתיות שונות", אומר ד"ר ברק. "אנחנו חוקרים את הגנום של כמה מהצמחים האלה וכבר מצאנו גנים דומים. אנו מזהים את הפוטנציאל של התגלית שלנו בתרומה להקלה על המחסור במזון בעולם
כמו גם את האפשרויות הכלכליות הגלומות בה. אנו מקווים לשתף פעולה בעתיד הקרוב עם חברות ביוטכנולוגיה במטרה לפתח את הטכנולוגיה הדרושה".
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up