בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
צפה את הנולד - תחזיתו של פרופ' דוד אייכלר מהמחלקה לפיזיקה משנת 1989 שייתכן לפיה קרני גמא ומתכות כבדות נוצרו מהתנגשות כוכב נייטרונים - התאמתה לאחרונה 18/10/2017
חוקרים טוענים כי אם שני כוכבי נייטרונים יתנגשו, תהיה התפרצות של קרני גמא.התפרצויות כאלה כבר התגלו בעבר, אבל אף אחד לא ידע מה הן היו.
אוניברסיטת בן גוריון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:   

צפה את הנולד - תחזיתו של פרופ' דוד אייכלר מהמחלקה לפיזיקה משנת 1989 שייתכן לפיה קרני גמא ומתכות כבדות נוצרו מהתנגשות כוכב נייטרונים - התאמתה לאחרונה


פרופ' דוד אייכלר מהמחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב צפה כבר לפני 28 שנים, ביחד עם חוקרים נוספים, כי קרני גמא ומתכות כבדות, נוצרו מהתנגשות כוכב נייטרונים. לאחרונה אושרה תחזיתם המדעית.

ב-1989, אייכלר וכותבים נוספים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מהטכניון ומאוניברסיטת שיקגו פרסמו מאמר בכתב העת Nature, שצפה כי אם שני כוכבי נייטרונים יתנגשו, תהיה התפרצות של קרני גמא. התפרצויות כאלה כבר התגלו בעבר, אבל אף אחד לא ידע מה הן היו. אייכלר ועמיתיו הציעו שלפחות חלק מהן נוצרו מהתמזגות של כוכבי נייטרונים. הם גם ציינו שהחומר הנייטרוני העשיר הוא רדיואקטיבי ושהוא יגרום לפיצוץ ויהיה עשיר באלמנטים אולטרא-כבדים כמו זהב ופלטינום, שייפלטו בעקבות הפיצוץ.

ב-17 באוגוסט 2017 התחזיות שלהם אושרו, כשנצפה המיזוג הבינארי הראשון של שני כוכבי נייטרונים – תחילה באמצעות גלי הכבידה שהם יצרו, ולאחר מכן באמצעות התפרצות קרני הגמא המקבילה. כשאסטרונומים כיוונו את הטלסקופים שלהם לרביע הנכון בחלל, הם ראו את האור הנפלט מהפיצוץ. הספקטרום של האור כנראה מצביע על כך שהחומר עשיר באלמנטים כבדים, כפי שחזו החוקרים.

פרופ' אייכלר הגיש לאחרונה מאמר לפרסום בו הוא כותב כי, למעשה, קרני גמא נראות מהצד ולא מהחזית. ייתכן שהמידע שנאסף מההתנגשות ב-17 באוגוסט 2017 עשוי לאשש את ההשערה שלו.

 
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up