בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שנה חדשה איברים חדשים- על רגנרציה ותזוזת איברים 27/09/2017
כמה יעיל זה היה אם היינו יכולים לייצר איברים חדשים בגופנו, נכון? ובכן, ישנם בעלי חיים שיכולים לחדש זנב ואפילו להזיז עין! כתבה זו תתאר לכם כמה מינים מיוחדים שכאשר הם נפגעים, הם יכולים לחדש את האיבר הפגוע!! קבלו לשנה החדשה כמה חיות מתחדשות...
  |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:   

כמה יעיל זה היה אם היינו יכולים לייצר איברים חדשים בגופנו, נכון? ובכן, ישנם בעלי חיים שיכולים לחדש זנב ואפילו להזיז עין! כתבה זו תתאר לכם כמה מינים מיוחדים שכאשר הם נפגעים, הם יכולים לחדש את האיבר הפגוע!! קבלו לשנה החדשה כמה חיות מתחדשות...

רגנרציה היא יכולת התחדשות של רקמות או איברים שלמים שנקטעו. יש מגוון רחב של בעלי חיים בעלי תכונה זו כדוגמת תולעים שטוחות וכוכבי ים או בעלי חיים מפותחים יותר כלטאות, אשר כל אחד מהם הינו בעל יכולת רגנרטיבית שונה. תולעים שטוחות למשל, מהסוג Planarian (תמונה מס' 1) יכולות לחדש את הראש שלהן או את כל גופן ממקטע קטן של גופן, בעוד שסלמנדרות יכולות לגדל רגל או יד. הרגנרציה יכולה להיות ברקמה בעלת סוג אחד של תאים בלבד (אוניפוטנטית) או באיבר המתפתח לכמה סוגים של תאים (פלוריפוטנטית).

תמונות 1-4:

תמונה מס' 1 מימין- planarian worm נלקחה מתוך www.aquariacentral.com. . תמונה מס' 2 משמאל- שלושה סוגי התחדשות תאים ((Tanaka and Reddien ,2011 תמונה מס' 3- א. סלמנדרת האש, pixabay.com. ב. מתחתיה תמונה של מבנה העין, שימו לב היכן הקשתית והיכן העדשה. ומשמאל, תמונה מס' 4 – ההידרה בעלת מבנה גוף פשוט המתחיל ברגל המתיישבת על המצע ומסתיים בראש בעל זרועות צריבה. בעלת שתי שכבות תא. 

 

ברמת התא, ישנם שלושה סוגי התחדשות (תמונה מס' 2):

א.     תאי גזע (תאים שעדיין לא עברו התמיינות ויכולים להתמיין לכל סוג תא) עוברים התחדשות עצמית ומתפתחים לסוג אחד או יותר של תאים.

ב.     דיפרנציאציה- תאי הגזע מתחלקים ומתמיינים לתאים ולרקמות.

ג.      טראנס-דיפרנציאציה- השתנות של סוג תא אחד לאחר גם ללא חלוקת התא.

דוגמאות מעולם החי:

סלמנדרה-

הסלמנדרה (תמונה 3א) הינה דו-חי והיא בעלת יכולת רגנרטיבית בהרבה איברים בגופה. היא יכולה לחדש את העדשה שלה בעין ע"י רגנרציה של הקשתית האחורית (תמונה 3ב). זוהי דוגמה לרגנרציה אוניפוטנטית אשר מהחלק האחורי של הקשתית מתפתח סוג אחד של תאים בלבד. בנוסף, היא יכולה לחדש גם גפיים שלמים או כף יד ורגל. זוהי דוגמה לרגנרציה פלוריפוטנטית. אצל הסלמנדרה, כאשר גפה נגדעת, נוצרת באזור זה קבוצת תאים הנקראים תאי בלסטמה (קב' תאים היכולה להתפתח לאיבר או לגפיים). במהלך התחדשות הגפה נוצרים עצמות ועור והאיבר מתחדש בשלמותו; היא אפילו יכולה לחדש תאי לב אחרי שחלק מהם הוסרו.

הידרה-

ההידרה היא חסרת חוליות ממשפחת הצורבניים החיה במים מתוקים (תמונה מס' 4). גופה פשוט ומורכב משתי שכבות תא בלבד, חיצונית ופנימית, ועומד על ציר בעל שני קטבים כאשר האחד הוא אזור הראש או הפה והשני הוא הרגל. אזור הראש מסתיים בזרועות צריבה (טנטיקלים). ההידרה מסוגלת לחדש עצמה אפילו ממקטע קטן של הגוף והרקמות שלה הם פלוריפוטנטיות; התאים הרגנרטיביים שלה נמצאים בין שכבת העור החיצונית לפנימית וכמותם רבה ולכן הרגנרציה יכולה להתרחש מכל חלק בגופה. יש לה שלושה סוגי תאי גזע רגנרטיביים: אקטודרמליים, אנדודרמליים וכאלה הנמצאים בין שתי שכבות התאים. להידרה יש יכולת מיוחדת נוספת: בזמן עקה כגון הרעבה או קטיעה של חלק מגופה היא יכולה להעביר קבוצת תאים ממקום למקום ללא יצירה של תאים חדשים. תכונה זו מעבירה אותנו לחיה הבאה- דג הסנדל.

דג הסנדל-

דג הסנדל הינו דג מיוחד במינו. בצעירותו הוא יוצא מהביצה כאשר שתי עיניו נמצאות אחת מכל צד, כמו כל הדגים. עם הזמן, עין אחת מתחילה לנדוד לעבר העין השנייה עד ששתי העיניים נמצאות בצד אחד של הגוף, או שמאל או ימין. כך הדג יכול להשתטח על צידו, להתחפר בחול ולחכות לטרף כשרק שתי עיניו מבצבצות מהחול. נדידת העין מתחילה כאשר העור מתחת לעין הנודדת מתחיל להתעבות וממנו מתפתחת סוג של עצם ייחודית לדג זה הגדלה לכיוון הגבי של הדג. מבנה דמוי שקיק שנמצא מתחת לעיני הדג גדל מהר יותר בעין הנודדת. עם השינוי ונדידת העין משתנה גם הגוף כך שהצד שאליו נדדה העין מפתח קשקשים והוא הצד ה'גבי' בעוד שהצד שממנו נדדה העין הוא הצד ה'ביטני'. במקרה של דג הסנדל, גם ארובת העין משתנה ואחרי שהעיניים מתקרבות אחת לשנייה ארובות העין מסתיידות לקראת קיבעון, בעוד שבצד ללא העין, העצם משתנה ונהיית שטוחה.

לסיכום, אלו הן מעט דוגמאות למגוון חיות היכולות לחדש תאים ורקמות באופן כזה או אחר. אם אנו נמשיך ללמוד את התופעה ונצליח ליישם אותה, היא תועיל לנו במגוון רחב של בעיות ומחלות כגון חידוש תאי שריר הלב, גפיים קטועים, כלי דם סתומים ועוד. המחקר בתחומים אילו מעניין מאוד ואין לדעת לאן נגיע!
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up