בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
טיטאן - עולם זר אך מוכר 14/08/2016
מכון ויצמן למדע   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:   

טיטאן – עולם זר אך מוכר

עודד אהרונסון, פרופ' וראש המרכז למדעים פלנטרים במכון ויצמן למדע

טיטאן, אחד מעשרות הירחים של כוכב הלכת שבתאי הוא ירח מיוחד במינו. למרות היותו במרחק רחוק פי עשרה מהמרחק של כדור הארץ מהשמש - כך שהקרינה שהוא מקבל ממנה נמוכה פי 100 מזו שמגיעה לכדור הארץ והתנאים השוררים עליו שונים מאוד - יש לו קווי דמיון מעניינים ביותר לכדור הארץ.

אין מה למהר לקפוץ למסקנות ולחשוב כי מדובר בגוף שדומה לכדור הארץ ועל כן יכול לקיים חיים כפי שאנחנו מכירים אותם מכאן. למרות זאת, לטיטאן ישנם כמה מאפיינים מאוד ייחודיים שמצביעים על קווי דמיון מבחינת דינאמיקה גיאולוגית ואטמוספרית. כאלו שלא קיימים בשום מקום אחר מבין כוכבי הלכת והירחים המוכרים לנו.

ראשית, חשוב להבין שמדובר בירח קרחי, פני השטח שלו מורכבים מקרח בעיקר, וזאת תודות לטמפרטורה הנמוכה ששוררת שם – כ-200- מעלות צלסיוס. כל שאר הירחים שיש במערכת השמש, גודלם דומה ואף קטן מזה של טיטאן, הם ירחים ללא אטמוספירה כלל וללא אוויר. לטיטאן לעומת זאת, יש אטמוספרה. מה שהופך אותו לחבר בקבוצה מאוד קטנה של כוכבי לכת מוצקים, בעלי אטמוספרה. בקבוצה זו נכללים רק 4 גופים - כדור הארץ, נוגה, מאדים וטיטאן.

האטמוספרה של טיטאן דומה לזו שלנו, בעלת צפיפות פי 1.5 יותר גבוהה, אך מאוד אביכה, מה שמביא לכך שבצילומי טלסקופים לא הצלחנו, עד לשליחת חללית לאזור, לראות מה יש על פני הקרקע. ניתן היה רק לנחש זאת באופן מושכל, בהסתמך על הרכב האטמוספרה. בנוסף, היה זה הגוף היחיד, פרט לכדור הארץ, שהיה ידוע כי יש בו חומר במצב נוזלי יציב על פני השטח.

החללית קאסיני שנשלחה בשנת 1997 והגיעה לאזור שבתאי וירחיו, שפכה לא מעט אור על מה שעד כה היה בגדר תיאוריות בלבד. ב-2005 שחררה החללית קאסיני את הגשושית הויגנס שנחתה על טיטאן ושלחה תמונות מרהיבות מהאוויר ומפני השטח.

הממצאים העיקריים היו מרתקים – ראשית, האטמוספרה של טיטאן מורכבת בעיקר מחנקן (בדומה לכדור הארץ) וכן מתאן ואתאן (הקרויים "גז טבעי" דומה לזה שנמצא במאגרי הגז שמול חופי חיפה). מה שמיוחד הוא שבטיטאן החומרים מתאן ואתאן יכולים להופיע במצב נוזלי וגזי, המאפשר החלפת חומרים בין הקרקע לאטמוספרה, דבר החיוני ליצירת עננים, גשם ועוד.

ממצא נוסף הוא שפני השטח של טיטאן בעלי מכתשים מועטים, מה שמעיד על כך שפני הקרקע צעירים יחסית ובשל שונות בצבעים שבתמונות של פני השטח, ניכר כי הכוכב פעיל גיאולוגית, בעל הרים, עמקים וכו'.

 

בנוסף, צולמו על פני הטיטאן דיונות, שאמנם לא עשויות מאותם חומרים כמו בדיונות שניתן למצוא בכדור הארץ, אך הם דומות מאוד בגודלן ובצורתן לאלו הקיימות במדבר הסהרה ונמיביה – דיונות אלו מעידות כמובן על רוחות הקיימות בטיטאן ואחראיות לעיצוב נוף זה.

בתמונה: הדמיון בין הדיונות בטיטאן (משמאל) לבין אלו שבערב הסעודית. מקור: אתר נאס"א

כאמור, טיטאן הוא הגוף היחיד היחיד פרט לשלנו, שידוע שיש בו חומר במצב נוזלי יציב על פני השטח, זאת הודות לתנאי מאוד יוצא דופן, הקיים גם בכדור הארץ, שבו טמפרטורת העיבוי והאידוי של החומר (במקרה שלנו זה מים, במקרה של טיטאן זה מתאן) קרובה מאוד לטמפרטורה המצויה בין פני השטח לאטמוספרה – דבר שמאפשר עיבוי, יצירת עננים, גשמים, היקוות אגמים ויצירת נחלים. כשמסתכלים על התמונות של הנהרות והאגמים שבטיטאן, ישנו דמיון מפתיע לתמונות מכדור הארץ מבחינת קו החוף וצורת התפתלות הנהרות.

לצפייה בסרטון וידאו על אגמי טיטאן:

https://www.youtube.com/watch?v=RrGPtCdItBw#action=share

 

נראה, אם כן, שבניגוד לגישה הרווחת, לפיה על מנת למצוא סיכוי לקיום חיים בתצורה כלשהי במקומות מרוחקים, אין זה דווקא הדבר הנכון לחפש כוכבי לכת או ירחים בעלי אופי זהה לזה שלנו. יתכן שקיבעון למצוא גוף בעל אותה טמפרטורה, גודל, חומרים ממנו עשוי וכדומה - מגביל מדי. כדאי גם להסתכל על כוכבי לכת וירחים המאפשרים תנאים התומכים בדינאמיקה גיאולוגית ואטמוספרית, שכן זו עשויה לתמוך בקיום אפשרי של חיים בסיסיים. הלוא גם במעמקי האוקיינוסים שבכדור הארץ נמצאות תצורות חיים המתבססות על תנאים שונים לגמרי מאלו שעל פני השטח.

 

כל אלו, מביאים לכך שטיטאן הוא מקום מרתק, שמדענים רבים מתעניינים וחוקרים אותו.

עולם מאוד שונה מצד אחד, אך גם דומה להפליא מצד שני.

עולם חדש, זר אך מוכר.

 

לצפייה בסרטון וידאו של פרופ' עודד אהרונסון בנושא:

https://www.youtube.com/watch?v=p8NSdaDzH1A
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up