בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
המוח אינו זקוק לעיניים כדי לקרוא 09/03/2011
החלק במוח שאחראי על קריאה אינו מצריך ראייה כלל – כך עולה ממחקר חדש של מדענים מהאוניברסיטה העברית ומצרפת. המחקר גילה כי אותו אזור במוח שאחראי על הקריאה מופעל גם בקרב אנשים רואים וגם בקרב עיוורים בעת קריאה.
האוניברסיטה העברית   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , נוירוביולוגיה [ ביולוגיה ]  , מבוא לביולוגיה של האדם [ ביולוגיה - 1 ]  , התא- מבנה ופעילות [ ביולוגיה - 1 ]  , תקשורת ויסות ותאום [ ביולוגיה - 1 ]  
החוקרים ערכו הדמיה מוחית תפקודית על מוחם של עיוורים בזמן שקראו מילים בכתב ברייל ומצאו כי המוח מראה פעילות באותו אזור שפעיל אצל אנשים רואים בזמן שהם קוראים. הממצאים מערערים על התפיסה שרווחה במחקר עד כה לפיה במוח אזורים שמתמחים בעיבוד מידע המגיע דרך החושים התפיסתיים.

''המוח אינו מכונה חושית, למרות שלעיתים קרובות הוא נתפס ככזה'' אומר ד''ר אמיר עמדי ממרכז אדמונד ולילי ספרא לחקר המוח ומהמכון למחקר רפואי ישראל-קנדה של בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית שעמד בראשות המחקר. ''המוח הוא למעשה מכונת משימות אשר כל אזור בו ממלא פונקציה ייחודית. במחקר הנוכחי מצאנו כי האזור האחראי על קריאה במוח אינו קשור ליכולת לקלוט נתונים באמצעות הראייה''.

שלא כמו משימות אחרות שממלא המוח, קריאה היא משימה יחסית חדשה אשר פותחה אצל האדם לפני כ-5,400 שנה בלבד, ואילו כתב הברייל נמצא בשימוש רק ב-200 השנים האחרונות. ''זהו זמן קצר יחסית בשביל שהמוח ישתנה מבחינה אבולוציונית וייפתח אזור חדש המתמחה ביכולות קריאה'' מסביר ד''ר עמדי.

מחקרים קודמים הראו שקיים אזור במוח הידוע כאזור במערכת הראייה המתמחה בקריאה (Visual Word Form Area). ואולם, עד כה לא היה ידוע מה מתרחש במוחם של עיוורים מלידה הקוראים כתב ברייל.

במחקר הנוכחי השתמשה קבוצת המחקר, שכללה גם את תלמידת המחקר ליאור רייך ממעבדתו של ד''ר עמדי, בהדמיה מוחית תפקודית (fMRI) כדי למדוד את פעילות תאי העצב במוחם של שמונה עיוורים מלידה בזמן שהם קוראים כתב ברייל או ברייל ללא מישוש. אם נכונה הייתה ההנחה שהמוח פועל על פי עיבוד מידע תחושתי, סביר היה שפעולת הקריאה בברייל בקרב עיוורים מלידה תסתמך על אזורים במוח המוקדשים לעיבוד מידע שקשורים לחוש המישוש. ואולם, החוקרים מצאו כי שיא הפעילות באזור המתמחה בקריאה במוח בקרב אנשים רואים מתרחש גם בקרב עיוורים. החוקרים מסיקים מכך כי המוח למעשה מכוון משימות, בניגוד לסברה שהוא מכוון על פי חושים.

השוואה נוספת שערכו החוקרים בין פעילות המוח של קוראים עיוורים לבין קוראים רואים העלתה כי דפוסי הפעילות באזור במוח המתמחה בקריאה הייתה זהה בין שתי הקבוצות.

''המרכיבים המשימתיים העיקריים של האזור האחראי על הקריאה כפי שזוהה אצל אנשים רואים, נמצאים גם אצל עיוורים ולכן מרכיבים אלו בלתי תלויים בחושים ואף אינם מצריכים ניסיון ראייתי'', כתבו החוקרים במאמר שהתפרסם בכתב העת Current Biology.הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up