בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שיטה חדשנית לאיבחון מחלות, המבוססת על בדיקת דם פשוטה 31/10/2010
חוקרי הטכניון הצליחו לפתח שיטה חדשנית לאיבחון מחלות, ביניהן סרטן, המבוססת על בדיקת דם פשוטה.פרופסור אריה אדמון, מהפקולטה לביולוגיה בטכניון, סבור כי הבדיקה תביא בפני הרופא אינפורמציה עשירה שלא הייתה מצוייה בפניו עד כה שאולי תאפשר איבחון טוב יותר והתאמת הטיפול לחולה (personalized medicine).
הטכניון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  אימונולוגיה וירולוגיה ומיקרוביולוגיה [ ביולוגיה ]  , פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , ביוטכנולוגיה והנדסה גנטית [ ביולוגיה ]  , מבוא לביולוגיה של האדם [ ביולוגיה - 1 ]  , התא- מבנה ופעילות [ ביולוגיה - 1 ]  , מערכת הובלה, נשימה, הפרשה והגנה [ ביולוגיה - 1 ]  

הפיתוח התבצע במסגרת עבודת הדוקטוראט של דוקטור מיכל בסני-שטרנברג, והוא עשוי גם לסייע בבדיקת התאמת הטיפול התרופתי לחולה. פרופסור אדמון מסביר כי ידוע שכאשר חלבוני התא מסיימים את תפקידם או מתקלקלים, הם מפורקים על ידי התאים לאבני הבניין שלהם, כלומר לחומצות האמינו, על מנת לבנות מהן חלבונים חדשים. חלק מתוצרי הפירוק של החלבונים אינם מפורקים עד הסוף, אלא נשארים כפיסות חלבונים קצרות, הנקראות פפטידים. בנוסף היה ידוע שחלק מהפפטידים האלו מוצגים על פני התאים בעזרת חלבון בשם HLA (Human Leukocyte Antigen, או בעברית קומפלקס התאמת רקמות). על ידי הצגת פפטידים על פניהם, התאים "מדווחים" על מצב "בריאותם" למערכת החיסון. כאשר פפטידים שמקורם בחלבוני מחלה מוצגים על פני תאי הגוף, כפי שקורה במחלות ויראליות, תאי מערכת החיסון הורגים את התאים החולים וכך מונעים את התפשטות המחלה.

הגישה האיבחונית החדשה שפותחה בטכניון מסתמכת על התובנה שתאי הגוף לא רק מציגים את חלבון ה-HLA  על פניהם אלא גם משחררים חלק ממולקולות החלבון האלו לזרם הדם עם הפפטידים הקשורים אליהם. בנוסף, תאים סרטניים משחררים כמויות גדולות יותר של החלבון ה-HLA עם הפפטידים אל הדם וזאת כדי לנסות "לבלבל" את המערכה החיסונית. בעקבות כך הגיעו ד"ר בסני-שטרנברג ופרופסור אדמון למסקנה שעל ידי איפיון של מיגוון הפפטידים הקשורים לחלבוני ה-HLA אשר ששוחררו אל נוזל הדם, ניתן לבצע איבחון של מחלות שונות, וביניהן סרטן, בבדיקת דם פשוטה.

בפיתוח החדש, חוקרי הטכניון מפרידים את חלבוני ה-HLA משאר חלבוני הדם, ולאחר מכן משחררים מהחלבונים האלו את הפפטידים הקשורים אליהם. בעזרת מיכשור מאוד מתוחכם, הנקרא ספקטרומטר מסות, מצליחים חוקרי הטכניון לזהות את רצף חומצות האמינו של הפפטידים שהופרדו וכך לזהות את החלבונים המקוריים שהיו בתאים שבהם נוצרו פפטידים אלו. בדגימת דם אחת, מזוהים בשיטה זו אלפי פפטידים שונים וכך מתקבל מידע רב על המחלה או הגידול. החוקרים טוענים, שבין אלפי הפפטידים המזוהים ישנם גם פפטידים האופיניים לסרטן, שלא יימצאו בדמם של הבריאים. זיהויים יאפשר לקבוע הימצאות המחלה ולהפנות את הנבדקים לבדיקות נוספות.

בהמשך המחקר יבדקו חוקרי הטכניון את הסמנים שיזוהו בשיטה החדשה, מידת מובהקותם לאיבחון של סוגי סרטן שונים, וכמו כן את האפשרות להשתמש בשיטה לצורך איבחון של מחלות אחרות. 
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up