בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
טיפול מונע לסרטן 25/08/2010
חוקרים באוניברסיטת תל אביב פיתחו משפחה חדשה של תרופות, שעשויה לאפשר טיפול מונע למחלת הסרטן, או להפוך את הסרטן למחלה כרונית, שניתן לחיות איתה שנים רבות.
אוניברסיטת תל אביב   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  אימונולוגיה וירולוגיה ומיקרוביולוגיה [ ביולוגיה ]  , פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , ביוטכנולוגיה והנדסה גנטית [ ביולוגיה ]  , מערכת הובלה, נשימה, הפרשה והגנה [ ביולוגיה - 1 ]  , תקשורת ויסות ותאום [ ביולוגיה - 1 ]  

המחקר החדש, שנערך במעבדתה של ד"ר רונית סצ'י-פאינרו מהמחלקה לפיזיולוגיה ולפרמקולוגיה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, מתבסס על הרעיון שניתן לעצור את התפתחותו של גידול סרטני על ידי פגיעה בתהליך יצירת כלי הדם המספקים לו חמצן וחומרים מזינים – תהליך המכונה אנגיוגנזה. מטרת החוקרים הייתה לבדוק את יעילותם של נשאים פולימריים חדשניים, שנועדו לשאת תרפות ישירות אל התא הסרטני - הליך טיפולי מתקדם ובעל יתרונות חשובים: החומרים אינם פוגעים ברקמות בריאות, וכמות החומר הדרושה מצטמצמת במידה ניכרת - כך שתופעות הלוואי של הטיפול פוחתות באופן משמעותי.

הנשאים, שפותחו על ידי ד"ר רונית סצ'י-פאינרו, ד"ר פאולה אופק ועמיתיהן באוניברסיטת ברלין, חוברו אל חומר משתיק גנים מסוג siRNA, והתרכובת הוזרקה לעכברי מעבדה עם גידולים סרטניים. והתוצאות היו מעודדות ביותר: הנשאים הובילו את ה-siRNA ישירות אל התאים הסרטניים, והתרכובת חדרה דרך קרום התא והשתיקה את גן המטרה – כל זאת מבלי לגרום לעכברים סימני הרעלה המאפיינים בדרך כלל טיפולים בסרטן. כעת, משהוכחה יעילותו של ההליך, מקווים החוקרים לשגר לתא הסרטני siRNA האחראי להשתקת גן מפתח, שיש לו חשיבות רבה בתהליך האנגיוגנזה. השתקתו של גן כזה עשויה לעכב את אספקת הדם לגידול ולהרעיבו למוות. כמו כן צופים המדענים כי ניתן יהיה להשתמש בנשאים להובלה סלקטיבית של חומרים כימותרפיים נוספים ובכך להגביר את יעילות הטיפול ללא רעילות לחולה.

לדברי ד"ר סצ'י-פאינרו אמצעי טיפול מסוג זה עשויים לחולל מהפיכה של ממש בהתייחסות הרפואית למחלת הסרטן. אנשים שאינם חולים, אך מצויים בסיכון גבוה לפתח את המחלה – כמו חולים לשעבר או נשאים למוטציות בגנים מחוללי סרטן – יוכלו לקבל טיפול מונע ולהמשיך בשגרת חייהם. במקרים בהם הסרטן כבר פרץ, ישמרו התרופות את הגידול במצב קבוע של תרדמה, ויהפכו את הסרטן למחלה כרונית נשלטת, שאפשר לחיות איתה שנים ארוכות באיכות חיים טובה.

ד"ר רונית סצ'י-פאינרו זכתה בפרס ג'ולודן (Juludan) היוקרתי לשנת 2010 מטעם הטכניון על תרומתה לקידום הטכנולוגיה בעולם הרפואה.

קרדיט לאילוסטרציה: יערה סגל
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up