בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
לראשונה מדענים מצאו גן שקובע את רגישותנו לכאב כרוני 08/08/2010
סובלים מכאבים כרוניים? תלו את האשמה בגֶנים שלכם. קבוצת מדענים בין-לאומית בראשותו של פרופ' אריאל דרבסי מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית הצליחו בפעם הראשונה לזהות גן שקובע את רגישותם של אנשים לפתח כאב כרוני לאחר פגיעה עצבית. הגילוי מהווה פריצת דרך משמעותית שתאפשר פיתוח טיפולים טובים יותר נגד כאב וכן הבנה טובה יותר של הגורמים האחראים לכאב כרוני בבני אדם.
האוניברסיטה העברית   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  מבנה התא וגנטיקה [ ביולוגיה ]  , פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , מבוא לביולוגיה של האדם [ ביולוגיה - 1 ]  , תקשורת ויסות ותאום [ ביולוגיה - 1 ]  , תורשה [ ביולוגיה - 1 ]  
כאב כרוני הוא בעיה רפואית המשפיעה על כ-20% מהאוכלוסייה. גם כאשר הגורם לכאב דומה, כמו במקרה של פציעה או ניתוח, חלק מהאנשים סובלים לאחר מכן מכאב כרוני וחלק מהאנשים אינם סובלים. ואולם, המנגנונים הביולוגים האחראים להבדלים בין אנשים בחוויית הכאב, נותרו עד כה לא ידועים.

פרופ' דרבסי, בשיתוף אחד מחוקרי הכאב המובילים בעולם, פרופ' מרשל דבור מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, זיהו במחקריהם שקיימת סבירות גבוהה שהגן האחראי לתחושת הכאב בעכברים נמצא באזור בתוך כרומוזום מס' 15. במאמר שמתפרסם בכתב העת Genome Research מתארים פרופ' דרבסי, פרופ' דבור ושותפיהם מחו''ל את תהליך זיהוי הגן.

בשלב הראשון, בעזרת גישות מתקדמות למיפוי גנים, צמצמו החוקרים את הטווח הרלוונטי להימצאותו של הגן לאזור הכולל כ-150 גנים בלבד מתוך כ-20,000 גנים הקיימים בגנום האדם. תוך שימוש בגישות ביו-אינפורמטיות וניתוח של ביטוי גנים בתאי עצב, הצליחו החוקרים לזהות את הקשר בין הגֶן Cacgn2 לתחושת הכאב הכרוני בעכברים. בשלב הבא, בחנו החוקרים את ההתנהגות והמאפיינים האלקטרו-פיזיולוגיים של עכברים שבהם הגן Cacgn2 אינו מתפקד ומצאו הוכחה חד משמעית לתפקידו של גן זה בהקשר של כאב כרוני.

בשלב הבא של המחקר, בדקו החוקרים את הקשר של אותו הגן לתחושת הכאב הכרוני גם אצל אנשים. במחקר שנעשה בקרב חולות סרטן שעברו כריתת שד מצאו החוקרים כי חלק מהחולות מפתחות כאב כרוני הנמשך חצי שנה ויותר לאחר הניתוח, לעומת נשים אחרות שהכאב לאחר הניתוח חלף לאחר מספר שבועות. הגן Cacgn2 נמצא גם כאן אחראי במידה מסוימת על ההבדלים בכאב הכרוני בין הנשים.

החוקרים מציינים כי למרות שיש צורך במחקרים רבים נוספים לפני שתוצאות אלו יוכלו להיות מיושמות, התוצאות עד כה מעודדות. ''הממצאים מראים כי לשונות בהופעת כאב כרוני בין אדם לאדם יש כנראה קשר לשונות בגנים בין אדם לאדם'' מסביר פרופ' דרבסי. ''הגילוי שלנו יוכל לספק תובנות לפיתוח טיפולים בכאב כרוני דרך מנגנונים שעד כה לא חשבו עליהם''.הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up