בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
נמצא קשר מפתיע בין פעילות הברקים בענני ההוריקן לבין עוצמת הרוחות בלב-הסערה. 06/04/2009
פרופ' קולין פרייס מאוניברסיטת תל-אביב ועמיתיו פרופ' יואב יאיר וד"ר מוסטפה עספור מהאוניברסיטה הפתוחה מצאו קשר מפתיע בין פעילות הברקים בענני ההוריקן לבין עוצמת הרוחות בלב-הסערה. במאמר שעתיד להתפרסם בכתב העת Nature Geosciences.
אוניברסיטת תל אביב   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  מדעי הסביבה  , מדעי כדור הארץ והיקום [ גיאוגרפיה ]  

המדענים הישראלים חקרו את הפעילות החשמלית ב-58 סופות הוריקן מהדרגות החזקות שהתרחשו בין 2005 ל-2007 ומצאו שב-56 מתוכן נמצא מתאם חיובי גבוה ומשמעותי בין עוצמת ההוריקן לבין פעילות הברקים בתוכם. בנוסף לכך, נמצא שב-70% מהסופות שנחקרו, פעילות הברקים הגיעה לשיאה והקדימה את הזמן בו הרוחות בהוריקן הגיעו לעוצמתן המרבית, עובדה שמציעה סימן אפשרי לחיזוי מקדים של התעצמות הסופה. הברקים בהוריקן הגיעו לשיאם כיממה שלמה לפני שהרוחות בסופה הגיעו לשיא עוצמתן.

כיום ניתן לעקוב באמצעות רשתות עולמיות אחרי סופות ברקים בזמן אמת בכל כדור-הארץ באמצעות מספר קטן יחסית של גלאים המחוברים זה לזה דרך האינטרנט ומסונכרנים במדויק על בסיס זמן GPS. אחת מתחנות הרשת ממוקמת בתל-אביב, ומציגה תמונת זמן-אמת של סופות ברקים בעולם הניתנת לצפייה חופשית באתר http://wwlln.net/. מכיוון שניתן לעקוב באמצעות רשת זו אחרי פעילות הברקים בתוך הוריקנים בכל מקום בכדור-הארץ, הדבר יאפשר להיעזר בעתיד בנתוני הברקים על מנת לשפר את התחזית על עוצמתם של הוריקנים.

הוריקנים הם מהסופות הקטלניות ביותר בכדור-הארץ, הגורמות לנזקים עצומים ולאובדן חיים רבים ברחבי כדור-הארץ בכל שנה. יש גם עדויות לכך שעוצמתן ותדירות הופעתן של סופות הוריקן חזקות גוברת עקב התחממות האקלים. בשל העובדה שהם שוהים חלק ניכר ממשך קיומם בלב האוקיינוסים הטרופיים שם הם נוצרים, מקום שבו גם אין בני-אדם וקיימות תצפיות מועטות, הוריקנים ממשיכים להוות תעלומה. למרות זאת, התקדמות ושיפורים משמעותיים ביכולת האיתור של סופות ברקים ברחבי העולם, מאפשרים לחוקרים לזהות את "פעימות-הלב" החשמליות של סופות מפלצתיות אלה.
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up