בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
בשער החינוך     |     בשער ההשכלה הגבוהה     |     קול קורא וגילויי דעת     |     ימי עיון וכנסים     |     פורום יום ו'

בשער החינוך

פעילויות החינוך והשירות לקהילה

מועדון מדעי "בשער"

"בשער" מפעילה ברחבי הארץ תוכנית הרצאות – מפגשים בין אנשי אקדמיה ותלמידי תיכון - המכונה "מועדון מדעי - בשער". התוכנית, אשר זו השנה העשרים לפעילותה פועלת בפריפריה הגאוגרפית והחברתית, ובאמצעותה מעוררת "בשער" את סקרנותם של תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים למגוון רחב של נושאים בתחומי המדעים והאומנויות, מציגה בפניהם דרכי חשיבה מדעיות, ותורמת לפיתוחו של שיח מושכל ורציונאלי המבוסס על מידע, הבנה וכבוד הדדי.

מטרות התוכנית:

* לעודד את תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים ללימוד מדעים, להכרה בחשיבות וביעילות של לימודים, ידע וחשיבה רציונאלית.

* לשבור את מחסומי הבידוד וההזנחה ולהעניק לתלמידים אלו תחושה כי לימודים והשכלה אקדמאית מדעית הם בתחום השגתם.

* להבהיר לתלמידים אלו שהחברה הישראלית דואגת לעתידם.

 
מאות רבות של חברי סגל אקדמי, ממגוון של תחומי דעת, ובעיקר מתחומי מדעי הטבע, המדעים המדויקים וטכנולוגיה מתקדמת, מתנדבים לפעילות מתמשכת של הרצאות שבמסגרתה נפגשו והרצו, עד עתה, בפני כ- 380,000 תלמידים מחטיבות הביניים והחטיבה העליונה. ההרצאות התקיימו ומתקיימות בכ-50 יישובים ברחבי ישראל, שרובם מרוחקים מהערים הגדולות וממרכזי הידע לרבות ביישובים ערבים-ישראלים, דרוזים ובדואים.

פעילות זו מתבצעת בשיתוף פעולה הדוק עם משרד החינוך - מינהלת אשכולות הפיס (המפעילה רשת של מתקני חינוך והוראה ברחבי ישראל). בנוסף למרצים המתנדבים אחראית "בשער" לכל פעילויות התיאום, הניהול הלוגיסטי והוצאות התחבורה של חברי הסגל המרצים בהתנדבות מלאה ומתוך שאיפה לחלוק את הידע שלהם עם כל דורש.

 

 

 

שבוע מודעות המוח 

"בשער", ביחד עם "העמותה הישראלית למדעי המוח" מארגנות מזה שש עשרה שנים את"שבוע מודעות המוח". במסגרת פעילות זו נפגשים חוקרים מובילים בחקר המוח עם בני נוער ומבוגרים ומרצים בפניהם על עבודתם והמחקר המדעי בתחום זה ועונים לשאלותיהם. באמצעות פעילות זו אנו מגבירים את המודעות למחקר המדעי בתחום והשפעתו על חיינו. 

עד כה התקיימו המפגשים בנושא זה בכ-40 ישובים, מרביתם בפריפריה.

 

 

שבוע הרפואה

במסגרת שיתוף הפעולה בין "בשער" לבין ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) מתקיים השנה, בפעם הארבע עשרה, "שבוע הרפואה". במסגרת פרויקט זה יוצאים רופאים מתנדבים מתחומי הרפואה השונים למקומות ישוב ברחבי הארץ, נפגשים עם בני נוער והקהילה ומרצים בפניהם על עבודתם והמחקר המדעי בתחומים שונים: מחלות לב, ספורט וכושר, סמים ועישון, מין ואמצעי מניעה, מחלות גנטיות, תזונה ובריאות, רפואה ורפואה אלטרנטיבית, בריאות הגוף והנפש ועוד. הפרויקט מתקיים בכ-40 מקומות ישוב.

 

שבוע האסטרונומיה וחקר החלל

"בשער" מארגנת פעילות זו כפרויקט שנתי מתמשך אשר זו השנה החמש עשרה לקיומו. במסגרת הפעילות המתקיימת במקומות רבים ברחבי הארץ ובעיקר בפריפריה, נפגשים תלמידי חטיבות הביניים והחטיבה העליונה עם חוקרים מובילים בתחום זה המרצים בפניהם ומשוחחים עימם על נושאים מתחום האסטרונומיה וחקר החלל: לוויינים, טלסקופי ענק, שיגור חלליות, תופעות טבע ביקום ועוד. בעזרת חשיפה אישית של התלמידים לעולם המרתק של חקר החלל והאסטרופיזיקה, ניתנת לתלמידים השראה לפתח רצון להתעניין ולהתקדם בעולם המופלא של המדע.

 

 

נשים ומדע

"בשער" מקדמת מפגשי נשים מדעניות עם תלמידי תיכון, בשלב שלפני בחירת המגמה, זו השנה השמינית. המדעניות ממבחר תחומי דעת מספרות את סיפורן האישי וכן משתפות את התלמידות במידע על המחקר שהן עושות. אנו מאמינים כי המפגשים האישיים מעצימים ומחזקים את המסר כי הבחירה נמצאת בידיהן. התוכנית פועלת למיצוי וקידום הפוטנציאל הגלום בקרב בנות המהוות כ-50% מהאוכלוסיה. זוהי ההזדמנות להגביר את המודעות לאפשרויות המצויות בידי בנות, להתייחס לדעות קדומות בנושא, עובדות, פחדים, קונספציות מוטעות ועוד, ואולי אפילו לשמש לחלק מהתלמידות כ-Role Model. מפגשים אלה מעוררים את סקרנותן של התלמידות בתחומי דעת אלה, יוצרים להן אפשרות להכיר אישית נשים שקיבלו את ההחלטה ומרוצות מכך, מצביעים על היתרונות הנפתחים בפניהן בבחירת תחום הלימוד בעתיד, ומאפשרים להן לשאול שאלות כמו שילוב של חיי משפחה ומחקר ועוד.

 

מדעי הסביבה - אקולוגיה

עשרות מדענים ומדעניות מהתחומים השונים של המחקר באקולוגיה ובאיכות הסביבה נפגשים עם תלמידי תיכון ומורים ומסבירים להם על מגוון נושאים כגון: מיתוסים באיכות הסביבה, טיפול בסוגיות איכות הסביבה וגישות חדישות לפתרונן, השפעת זיהום האויר על דרכי הנשימה, שמירת הטבע ואקולוגיה מרחבית, שימוש בחיידקים מפרקי מזהמים למטרות טיהור מים, הדברת חרקים ללא מרססים, התחממות כדור הארץ, טכנולוגיות לטיפול בזיהום אויר ועוד.

 

מפגשים עם מורים 

"בשער" מקיימת קשר קבוע ומתמשך, זו השנה החמש עשרה, עם מורים למדעים בתחומי מדע וטכנולוגיה ובתחום מדעי החברה באמצעות פורומים שונים של השתלמויות מורים, כנסים ועוד. עד היום נפגשו/הרצו המדענים המתנדבים חברי "בשער" עם למעלה מ-45,000 מורים.

 

מדי שנה ניתנת הרצאת המפתח בכנס הארצי של המורים לביולוגיה ע"י מדען מוביל בתחומו ביניהם כלת פרס נובל, פרופ' עדה יונת ממכון ויצמן וחתני פרס נובל, פרופ' אהרן צ'חנובר ופרופ' דן שכטמן חברי "בשער". משך ימי הכנס הארצי מרצים כעשרה מרצים, כולם חברי "בשער".

 

"בשער" מקיימת מפגשים וירטואליים למורי המדעים והביולוגיה. המפגשים מתקיימים באמצעות המחשב ובדרך זו אנו מתגברים על בעיית ריחוקם של המורים ממרכזי הידע.

 


 


 

 

 

 

 

פעילות באינטרנט - "בשער ברשת"

פרויקט האינטרנט של "בשער" - "בשער ברשת" - מאפשר למורים ולתלמידים להפנות שאלות מדעיות באמצעות האינטרנט, ישירות למדענים המובילים בתחומם.

המטרה המרכזית של הפרויקט היא להרחיב את הקשר בין אנשי הסגל האקדמי הבכיר במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל לבין המורים והתלמידים במערכת החינוך בארץ.

אתר "בשער ברשת" מאפשר לאנשי חינוך להתעדכן ולהעמיק במידע עדכני הנמצא בחזית המחקר המדעי, ומהווה "גב אמין ומקצועי" למורים לאור הגילויים והחידושים הרבים בעולם המחקר והידע.

המומחים משיבים, בהתנדבות, תשובות מדעיות עדכניות לשאלות מורים ותלמידים בחטיבה העליונה, שעולות במהלך תהליכי הוראה ולמידה. התשובה לשאלה מתפרסמת באתר ובמקביל נשלחת לתיבת הדואר האלקטרוני של השואל.

 • האתר כולל מאגר של למעלה מ-4,000 שאלות ותשובות, הממוין על פי תחומי דעת ונושאים מתכנית הלימודים, ומאפשר עדכון הידע גם באמצעות קריאה של שאלות ותשובות של אחרים.
 • "בשער המדע" - מדור המרכז תקצירי מאמרים מדעיים המתארים תגליות וחידושים בעולם המדע. מאמרים אלה כתובים בשפה ברורה, מעשירים את הידע המדעי של המורים, ניתן להשתמש בהם בכיתות ובמעבדות וכן להפנות שאלות למדענים בנושא המאמר באמצעות אתר "בשער ברשת". במדור פורסמו למעלה מ-350 מאמרים.
 • "בשער האזרחות" - מדור ובו סדרות מאמרים אודות דילמות מרכזיות בחברה ובהוויה הישראלית. מדור זה מספק לציבור המורים מידע וניתוח אקדמי אודות דילמות ובעיות מרכזיות העומדות על סדר היום הציבורי, בנושאים הנוגעים לתכנית הלימודים. מאמרים אלה נכתבים ע"י מומחים בעלי שם וניתן להשתמש בהם בכיתה וכן להפנות שאלות בתחום המאמר או בתחום אחר דרך האתר.

הפרויקט מהווה מקור ידע ייחודי ברמה אקדמית גבוהה ומתאפשר הודות לטכנולוגיית האינטרנט.

התכנית מופעלת על-ידי משרד "בשער" המתאם את פעילותם ההתנדבותית של חברי "בשער" המספקים את המסד האקדמי הנדרש לביצוע התכנית. הפעילות נמצאת בשלבי התרחבות מתמדת.

 

אוניברסיטה בהישג יד

בקיץ 2001 יושמה לראשונה תוכנית אוניברסיטה בהישג יד. תוכנית זו מביאה מאות רבות של בני נוער מהפריפריה הגאוגרפית והחברתית אל תוככי הקמפוסים של האוניברסיטאות בישראל למחנה קיץ מדעי. באמצעות תוכנית זו נשברות מחיצות ומתגברים על הניכור והריחוק שבני נוער אלו מרגישים לגבי אוניברסיטאות ואקדמיה; מטרת התוכנית ליצור אצל בני הנוער את התחושה ולשכנעם כי האוניברסיטה וההשכלה האקדמית הינם בהישג ידם.

התוכנית כוללת פעילויות לימודיות, פעילויות חברתיות והכרת המוסד האקדמי כאשר התלמידים שוהים בקמפוס 5 ימים (כולל לינה) או 10 ימים (ללא לינה); התוכנית מאפשרת למשתתפים לחוות את האוניברסיטה על כל היבטיה וזוכה להצלחה רבה.

מאז השלב הראשון של התוכנית בשנת 2001, שכלל פיילוט של התוכנית בהשתתפות כ-250 בני נוער באוניברסיטאות תל-אביב וחיפה מופעלת התוכנית בכלל האוניברסיטאות.

בקיץ 2006, בצל המלחמה בצפון, התקיימה התוכנית באוניברסיטאות המרכז והדרום והשתתפו בה כ-750 תלמידים שרובם הגיעו מישובי הצפון.

עד כה נהנו מפרויקט זה כ-5,700 תלמידים מהפריפריה הגאוגרפית והחברתית. 

התוכנית הינה שיתוף פעולה בין "בשער" לבין משרד החינוך, מדערום, קרן רש"י והאוניברסיטאות.

תוכנית זו אינה מופעלת בשלב זה מטעמי תקציב.

 

יריד מדע וטכנולוגיה

"בשער" קיימה במרץ 2002 (בסמוך ליום המדע הלאומי), בירוחם, יריד מדע וטכנולוגיה ראשון בישראל, אשר זכה להצלחה רבה. היריד נערך בשיתוף עם משרד המדע, התרבות והספורט, משרד החינוך - המינהל למדע וטכנולוגיה וקרן רש"י.


היריד התקיים במשך יומיים, היה במתכונת פסטיבל והיווה שילוב בין תצוגות מדעיות וטכנולוגיות, מפגשים עם מדענים ואנשי אקדמיה, יזמים, מפתחים ומנהיגים בתעשיות הטכנולוגיות והמדעיות בישראל. כ-6,000 מבקרים השתתפו ביריד, מרביתם תלמידי החינוך העל-יסודי (כיתות ח' - י"ב) מאזור הדרום. מבקרים אלה הוסעו בהסעות מאורגנות ליריד ושהו בו משך זמן מתאים. היריד היה פתוח גם לקהילה ולקהל הרחב.

 

המבקרים ביריד נהנו מאירוע מגוון וססגוני שכלל:

 

 • 24 מרכזי פעילות מדעית לתלמידים.
 • סדרת הרצאות בנושאי מדע וטכנולוגיה שניתנו על-ידי חברי "בשער" בהתנדבות.
 • תערוכות ותצוגות של חברות הייטק ותעשייה אחרות.
 • תצוגות של כוחות הביטחון וההצלה - צה"ל (חיל הקשר, חיל האוויר, חיל הים, חיל חימוש), המשטרה ומד"א.
 • יחידות נוער שוחר מדע.
 • המוזיאונים הישראליים למדע – ירושלים, חיפה ומכון ויצמן.
 • תצוגה של שיגור רקטות ומבוך מדעי להתנסות בפיתרון בעיות מתמטיות.
 • מוסיקה חיה שנוגנה בשטח היריד.
 • תחרות פרויקטים מדעיים של תלמידי תיכון.                                                  
 • בין שאר המבקרים ביריד היו שרת החינוך ושר המדע, שאף העניק במהלך היריד את פרס שר המדע למדען המצטיין בתרומה לקהילה.

  הכוונה הייתה לערוך יריד מידי שנה אבל לא יצא אל הפועל מפאת חוסר תקציב.
 •  

 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up